Energetický regulačný úrad ešte koncom februára pripustil, že od polovice roka by mohol zlacnieť plyn približne o päť percent. Jednou z podmienok však bolo, aby sa nestúpali ceny ropy.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetí(ÚRSO) už v súčasnosti podľa denníka neverí, že predpovede o možno letnom zlacňovaní plynu by sa mohli naplniť. "V tomto okamihu je najreálnejší scenár, že sa ceny plynu cez rok meniť nebudú. Definitívny postoj však padne až na prelome polroka," povedal riaditeľ odboru plynárenstva regulačného úradu Alojz Marek.
So zmenou cien v priebehu roka nepočíta podľa denníka ani dominantný predajca plynu, Slovenský plynárenský priemysel.
Od cien ropy závisia nákupné ceny plynu plynu z Ruska, ktoré tvoria asi 55 percent z priemernej nezdanenej ceny plynu pred rodiny. Aby mohol plyn zlacnieť, cena barelu ropy by podľa Pravdy musela musela byť 56 dolárov. V súčasnosti však ropa stále zdražuje, barel stojí 68 dolárov.
Podľa Mareka by sa ceny mohli meniť len vtedy, ak by došlo k výraznému pohybu cien ropy smerom hore alebo dole. "Dosiaľ sa ceny ropy prakticky v priemere pohybujú tesne pri úrovni, akú sme odhadli, keď sme stanovovali tohtoročné ceny plynu pre domácnosti," povedal hovorca úradu. Ceny plynu sú pod tlakom aj pre mimoriadne teplú zimu, napísala Pravda.
Väčšina analytikov podľa denníka odhaduje ceny čierneho zlata v najbližších týždňoch v rozpätí 60 až 70 dolárov. Pokles smerom k 60 dolárom je možný v prípade vyriešenia krízy s iránskym jadrovým programom a odstránenia technických problémov, ktoré brzdia výrobu v amerických rafinériách.
Ceny plynu domácnostiam sa poslednýkrát menili v januári, keď klesli zhruba o štyri percentá. Pre domácnosti to znamenalo zníženie nákladov v priemere o niekoľko desiatok korún mesačne. V skutočnosti sa však ceny iba priblížili úrovni spred zdraženia od novembra 2006.
Pohyb cien plynu na Slovensku závisí okrem svetových cien ropy aj od kurzu koruny voči doláru. Slovenská mena sa voči doláru dlhodobo drží na silnejších úrovniach.
fab pto