Vláda podľa očakávaní podržala ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorého sa opozícia pokúsi tento piatok odvolať na mimoriadnej schôdzi parlamentu. Vláda považuje Jahnátkove slová o spôsoboch, ako zakryť korupciu v zbrojárstve, za prejav osobnej statočnosti.
V stanovisku pre parlament potvrdila zámer oživiť zbrojárstvo na Slovensku a predávať špeciálnu techniku. "Úspešnosť na trhu špeciálnej techniky je výsledkom vysokej odbornosti a politickej zrelosti súčasnej vládnej koalície a doterajšie aktivity Ministerstva hospodárstva SR sú zrkadlom kvalitnej riadiacej práce ministra, jeho politickej zrelosti, odborných a životných skúseností ako aj jeho morálnych a charakterových kvalít," opísala svojho ministra.
Ministri ocenili doterajšiu Jahnátkovu prácu "a najmä osobnú odvahu nazvať pravými slovami veci, ktoré sú neraz súčasťou obchodného prostredia". "Minister hospodárstva len všeobecne opísal a prezentoval možné praktiky, ktoré pri obchode so špeciálnou technikou nemožno nevziať do úvahy... Zložitosť obchodu je umocnená množstvom špecifík. Napriek tomu možno konštatovať, že Slovenská republika počas fungovania terajšej vlády neurobila chybný krok, ktorý by viedol k naštrbeniu dobrého mena Slovenskej republiky," odkázala vláda opozícii. Minister Jahnátek po rokovaní kabinetu konštatoval, že opozícia nemá témy. Preto sa chytila jeho rozhovoru pre týždenník Trend.
Jahnátek: Opozícia nemá žiadne témy na oslovenie verejnosti
"Posledné týždne jasne ukazujú, že opozícia nemá žiadne námety, nemá témy, ktorými by oslovila verejnosť, takže využíva takéto metódy," povedal Jahnátek. Nie je si vedomý žiadnej chyby a chce ďalej viesť ministerstvo hospodárstva. Z piatka 13-teho, keď bude schôdza Národnej rady SR o jeho odvolaní, nemá obavy. "Ja nie som poverčivý, nič mi to nehovorí," dodal.
Jahnátka sa zastal aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý viedol rokovanie vlády namiesto chorého premiéra Roberta Fica. Jahnátek mu síce nedal žiadne tipy, kde sa korumpuje, v kuloároch sa však o úplatkoch hovorí. "To sú veci, o ktorých sa v kuloároch diskutuje, kde je problém s dôkaznou situáciou," povedal Kaliňák. Podľa neho ide najmä o úplatky súkromných firiem v zahraničí, čo musia štátne firmy "ustáť". "Každá štátna organizácia musí v zmysle zákonných podmienok robiť súboj s niektorými súkromnými firmami, ktoré nemusia vždy postupovať v zmysle zákona," hovorí minister. Či existujú zákonné podmienky, aby svoje podnikateľské zámery štátne firmy v takomto prípade "ustáli", Kaliňák nevie. "Ľahšiu otázku mi položte, nepodnikám v zbraňovom priestore," dodal minister vnútra.
Na mimoriadnej schôdzi chce opozícia vecnú rozpravu
Opozičné strany sa dohodli na spoločnom postupe na piatkovej mimoriadnej parlamentnej schôdzi v znamení vecnej a odbornej diskusie bez emócií i na ďalšej efektívnej spolupráci. Na brífingu po rokovaní to povedali predsedovia strán Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), Pál Csáky (SMK) a Pavol Hrušovský (KDH).Rozprava na mimoriadnej parlamentnej schôdzi o odvolávaní ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorú opozícia iniciovala, má byť podľa opozičných lídrov odborná. "Máme záujem na vecnej faktickej rozprave, nie na zabíjaní času a neproduktívnych naťahovačkách," povedal Dzurinda s tým, že tomu budú zodpovedať aj vystúpenia opozičných poslancov. Hrušovský považuje iniciatívu odvolať Jahnátka za dôležitú aj napriek nedostatku poslancov potrebných na odvolanie ministra. "Politika je aj o morálke, nie každé pravidlo sa dá napísať," dodal Dzurinda na margo dôvodov na odvolanie Jahnátka.
Budú diskutovať aj o legislatívnych návrhoch
Opoziční lídri podľa Dzurindu diskutovali aj o zefektívnení ďalšej spolupráce opozície v parlamente napríklad pri predkladaní legislatívnych návrhov. "Budeme sa stretávať ešte skôr, ako predlohy prídu do Národnej rady SR, to nám umožní hľadať dohodu ešte účinnejšie ako doteraz," dodal Dzurinda. Jahnátek nie je podľa Hrušovského jediný minister, u ktorého opozícia vidí dôvody na odvolanie. "Zbiera sa to viacerým. Minister Harabin doslova provokuje trpezlivosť občanov a vysmieva sa im do očí aj napriek upozorneniam premiéra," povedal Hrušovský s tým, že nevylučuje ani ďalšie návrhy na odvolanie ministrov.
Hrušovský i Dzurinda ocenili ubezpečenie Csákyho o kontinuite politiky SMK po zmene jej vedenia. "SMK zostane stabilným, serióznym a vypočítateľným partnerom," potvrdil Csáky. Podľa Dzurindu nie je dôvod na znepokojenie zo zmeny vedenia SMK ani po mediálnych výrokoch podpredsedu strany Miklósa Duraya na tému územnej autonómie či odškodnenia Maďarov vysťahovaných po vojne. "Komentovať to nemá žiaden význam, žiaden zmysel," dodal Dzurinda. Hrušovský povedal, že KDH bude politiku SMK sledovať, nateraz nevidí dôvod na prehodnocovanie vzťahu k nej.
aktualizované 15:37