BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Rektori neprijali stanovisko k pripravovanej vysokoškolskej novele. Na zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie v Liptovskom Mikuláši ju zobrali len na vedomie. Rektor Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér považuje výsledok za zlyhanie. Ako pre agentúru SITA povedal, od rektorov požadoval, aby zaujali postoj k novele. "Nechceli prijať stanovisko, je to určité zlyhanie."
Gahér nie je spokojný s tým, že jednu verziu novely predložilo ministerstvo školstva na pripomienkové konania, ďalšiu schválila legislatívna rada a tretiu priniesol na rokovanie do Liptovského Mikuláša vedúci služobného úradu rezortu školstva František Schlosser. Podľa neho boj sa presúva do parlamentu. "Budeme presviedčať poslancov." Gahér napríklad kritizuje, že právomoci akademických senátov by mali po novom prejsť na správne rady škôl. Nepáči sa mu, že rezort nechce legislatívne definovať výskumnú univerzitu. Podľa ministra školstva Jána Mikolaja mali by byť tri typy škôl. Odlišovať by sa mali aj povoleným počtom externistov. Kým odborné vysoké školy by mohli prijať neobmedzený počet externých študentov, ostatné by museli dodržať polovičnú kvótu v porovnaní s počtom denných študentov. Odborné vysoké školy by mohli poskytovať len prvý stupeň vzdelávania a udeľovať tak iba bakalárske tituly. Absolventi s magisterským titulom by vychádzali z vysokých škôl. Najvyššie postavené by boli univerzity, ktoré by poskytovali doktorandské štúdium.
Podľa Gahéra rektori prijali len jedno špeciálne uznesenie, ktoré sa týka doktorandov. V pôvodnom návrhu novely totiž bolo, že doktorandi sú zamestnancami školy. "Z neho to však vypadlo," uviedol Gahér. Rektor Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika so sídlom v Liptovskom Mikuláši Ján Kurty vyhlásil, že rektori nedostali od ministerstva odpoveď, prečo to z návrhu zmizlo. Doktorandi by si tak museli platiť odvody. Gahér povedal, že žiadajú ministra, aby riešil sociálnu situáciu doktorandov.
Rektor Žilinskej univerzity v Žiline Ján Bujňák povedal, že postavenie doktorandov treba doriešiť, rezort by ho mal upraviť vo vyhláške. Podľa neho vyhláškou by mali byť presnejšie definované aj kategórie škôl. Bujňák uviedol, že odborné vysoké školy boli spokojné s tým, ako chce ministerstvo deliť školy. "Stačí im ryžovať na bakalárskom štúdiu," podotkol Bujňák.