SME

V Bratislave sa narodili siamské dvojčatá, lekári im dávajú šancu

V Bratislave sa v utorok narodili siamské dvojčatá. Chlapci Michal a Marek sú zrastení dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha.

Bratislava 11. apríla (ČTK) - Informovali o tom lekári Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch. Dvojčatá majú podľa lekárov celkom dobrú šancu na prežitie. Na Slovensku je to štvrtý prípad narodenia siamských dvojčiat od 70. rokov 20.storočia.

"Majú celkom dobre vyvinuté pľúca, majú dobrý krvný obeh. Nevyžadujú si nijakú urgentnú starostlivosť," povedel chirurg Jaroslav Siman, ktorý úspešne oddelil zrastené dvojičky na Slovensku už pred siedmimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojčatá sa narodili s dvoma srdcami a majú dobrú priechodnosť zažívacieho traktu, ale majú len jednu pečeň, dodal Siman. Chirurgom však pri oddelení dvojičiek stačí podľa neho aj jedna pečeň.

Chlapcov v súčasnosti sledujú na jednotke intenzívnej starostlivosti, ako aj iné predčasne narodené deti. Zatiaľ nie je známe, kedy ich budú lekári operovať. Môže to trvať aj niekoľko rokov. "Naše rozhodnutie závisí od toho, ako sa budú vyvíjať a rásť. V tomto prípade si môžeme dovoliť čakať relatívne dlho," dodal Siman. Ako problém však uviedol to, že dvojičky majú malo kože na miestach, kde sú zrastené.

Dvojčatá prišli na svet predčasne v 36. týždni tehotenstva cisárskym rezom. Spolu vážili 5700 gramov. Ich mama je podľa lekárov v poriadku, zatiaľ je v nemocnici. Rodičia pochádzajú z východného Slovenska, podľa lekárov vedeli, že sa im narodia zrastené bábätká.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa narodili siamské dvojčatá naposledy v roku 2000. Na svet prišli v rožňavskej nemocnici, zrastené boli v oblasti panvy a spoločné mali niektoré vnútorné orgány; ich oddelenie sa lekárom podarilo.

Podľa štatistických údajov jedny siamské dvojčatá pripadajú na približne 50.000 pôrodov, ale len malé percento z nich prichádza na svet živé. Polovica z nich umiera do niekoľkých hodín po pôrode. Prvé úspešné oddelenie siamských dvojčiat uskutočnili po prvýkrát v roku 1952 v USA.

Základné údaje o siamských dvojčatách a výber niektorých prípadov:

- Termínom siamské dvojčatá, teda dvojčatá s rôznym rozsahom spojenia tela alebo stupňom zvyškového zdvojenia, boli prvýkrát pomenovaní bratia Chang a Eng Bunkerovci, ktorí sa narodili čínskym rodičom v Maklongu v Siame (historický názov Thajska) v máji 1811. V roku 1829 opustili chlapci ázijsky kontinent a odišli do USA, kde sa dokonca oženili, tiež s dvojčatami, a mali niekoľko detí (Chang desať a Eng dvanásť). Dvojčatá boli spojené v oblasti hrudníka a zomreli tri hodiny po sebe v januári 1874 vo veku 62 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

- Najstarším historicky doloženým prípadom siamských dvojčiat sú však bratia, ktorí žili na prelome 15. a 16. storočia na dvore škótskeho kráľa Jakuba IV. pod kráľovskou ochranou. Zomreli vo veku 28 rokov, pričom jeden zomrel o päť dní skôr než druhý.

- Na Slovensku sa od 70. rokoch 20. storočia vyskytli podľa dostupných údajov štyri prípady siamských dvojčiat. V Bratislave sa 10. apríla narodili chlapci Michal a Marek, ktorí sú zrastení dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. Predtým naposledy prišli na svet zrastené bábätka v januári 2000. Dievčatká Andrea a Lucia, zrastené v oblasti panvovej kosti, boli úspešne oddelené v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici už dva mesiace po narodení napriek odporučeniu chirurgov z pražskej nemocnice v Motole, že dvojičky je možné oddeliť až po ôsmom mesiaci života.

SkryťVypnúť reklamu

- V Čechách prvýkrát veľkú pozornosť vyvolal osud siamských dvojčiat Růženy a Josefy Blažkových, ktoré sa narodili v roku 1878 a mali spoločné brucho, boky a genitálie. Senzáciou sa stalo i to, že na jar 1910 porodili zdravého syna Františka. Pretože mali dve maternice, Růžena bola úradne vyhlásená za matku a Josefína za tetu. Zomreli pár minút po sebe v New Yorku v roku 1922.

- Podľa štatistických údajov jedny siamské dvojičky obyčajne pripadajú na približne 50.000 pôrodov. Iba malé percento z nich prichádza na svet živých a polovica z nich umiera len niekoľko hodín po pôrode. Štatistiky dokazujú, že z 200.000 zrastených párov prežije iba jeden.

- Jedno z dvojčiat po oddeľujúcej operácii často umiera; pravdepodobnosť, že pacienti prežijú viac než dva roky po zákroku je len 20-percentná.

SkryťVypnúť reklamu

- Najviac siamských dvojčiat, zhruba 40 až 70 percent, sa rodí spojených v oblasti hrudníka a brucha. Menšia časť je k sebe pripútaná chrbtom a asi len jeden pôrod na 2,5 milióna zdravých novorodencov predstavujú dvojice spojené časťou hlavy. Dôležité pre chirurgické oddelenie zrastených dvojčiat je predovšetkým to, koľko majú spoločných orgánov.

- Lekári sa pokúšali zrastené dvojičky oddeľovať už v 19. storočí, avšak prvé úspešné oddelenie siamských dvojčiat sa uskutočnilo v decembri 1952 v nemocnici v Clevelande v USA. Išlo o dievčatá zrastené v oblasti hrudnej kosti.

- I keď lekári dávajú prednosť oddeleniu dvojčiat ešte v dojčenskom či detskom veku, v júli 2003 sa uskutočnila unikátna operácia v Iráne. Tamojší lekári sa pokúsili neúspešne oddeliť dvadsaťdeväťročné sestry zrastené hlavami.

SkryťVypnúť reklamu

- Asi najznámejšia operácia siamských dvojčiat v ČR sa uskutočnila hneď po pôrode. Bolo to v roku 1980 v Hradci Králové, kde lekári úspešne oddelili Michala a Tomáša, ktorí sa narodili so zrastenou hrudnou kosťou a ďalšími zrastmi v oblasti brucha. Dnes podľa lekárov žijú normálnym životom. Živé siamské dvojčatá sa v Čechách podľa dostupných údajov naposledy narodili v roku 1986.

aktualizované 18:09

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 983
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 362
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 586
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 092
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 066
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 787
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 096
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 424
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest v Bratislave.

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Vysokoteľné jalovice sú nedostatkové, vraví Gajdoš z poľnohospodárskej komory.


2
Ilustračná snímka.

Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v utorok.


TASR 2
Na Púchovskej došlo k neočakávanej situácii.

Sprejazdniť by ju mali do konca apríla.


2

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu