Centrum vytvorí základné stredisko napríklad pre pracovníkov v poľnohospodárstve, zdravotníctve, životnom prostredí, kvalite potravín, teda kvalite života ako takého, povedal Pastorek.
Dnešným dňom tak vznikla sieť centier excelentnosti, ktorá má dosiahnuť, aby sa Slovensko dostalo na úroveň štátov Európy vo vede a výskume biotechnológií. BITCET je združenie 18 organizácií základného a aplikovaného výskumu Slovenskej akadémie vied, slovenských univerzít, ako aj ministerstiev pôdohospodárstva a zdravotníctva. Pastorek to pre agentúru SITA vysvetlil tak, že Biotechnologické centrum je voľné združenie viacerých pracovísk. Vytvorí sa tak sieť pracovísk, ktoré budú obhospodarovať a prevádzkovať unikátne prístroje. Tieto majú zabezpečiť analýzu vzoriek, keď bude treba napríklad určiť neznáme ochorenie alebo zistiť kvalitu potravín.
Cieľmi je zabezpečiť rozvoj nosných smerov biotechnológií, genomiky, proteomiky, bunkového inžinierstva a bioinformatiky. Genomika je vedný odbor, ktorý skúma čítanie genómu od rastlín až po človeka, to, čo dedíme a mieru prejavov genómu. Každý človek má odlišný genóm, ktorý síce môže byť na 99 % totožný s genómom iného človeka, no sú tam odlišnosti, ktoré predurčujú napríklad k náchylnosti na rozličné ochorenia či odlišnosti vo fyzickom zjave, vysvetlil Pastorek. Proteomika je analýza proteínov, teda bielkovín. Každý gén kóduje určitú bielkovinu a tieto sa navzájom môžu odlišovať. Proteíny sa často menia, čo môže spôsobovať rôzne ochorenia, ako je napríklad Alzheimerova choroba. Bunkové inžinierstvo sleduje procesy výroby rozličných látok, ich metaboliky, produkty, všetko, čo súvisí so živým od rastlín po človeka. Narastá množstvo informácií a odborníci ich potrebujú úspešne analyzovať. Bioinformatika je softvérové vybavenie, ktoré pomáha čítať biomakromolekuly, čiže slúži napríklad na porovnanie génov dvoch ľudí.
Viac informácií o združení možno nájsť na stránke centra www.bitcet.sk.