BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Už uplynulo tridsať rokov od vzniku hnutia Charta 77. Pri tejto príležitosti sa vo štvrtok uskutoční Festival Charty 77. Podujatie bude v petržalskom Klube Za zrkadlom na Rovniankovej 3 v Bratislave. Festival Charty 77 sa koná v spolupráci Kultúrnych zariadení Petržalky s Českým centrom, Poľským inštitútom a Kultúrnym inštitútom Maďarskej republiky. Vstupné na podujatie je v predpredaji 200 korún a v deň podujatia 250 korún. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Kultúrnych zariadení Petržalky Ladislav
Akciu otvorí o 17:00 vernisáž Charta 77 – fotografické portréty. Autormi fotografií na výstave sú Andrej Balco, Martin Marenčín zo Slovenska a Česi Alena Dvořáková, Viktor Fischer, Evžen Sobek a Karel Tůma. Fotoportrétov je 21 a sú na nich napríklad Miroslav Kusý, Miklós Duray, Jaroslav Hutka, Marta Kubišová či Václav Havel. O 17:30 otvorenie výstavy vystrieda diskusia na tému Charta 77 a Slovensko, ktorá bude o 18:30 pokračovať diskusiou Vyšehradského salónu pod vedením slovenského politológa Miroslava Kusého.
Od 20:00 odohrajú koncert české hudobné osobnosti a zoskupenia späté s činnosťou Charty 77. Vystúpia pesničkár a básnik Jaroslav Hutka, evanjelický kňaz a pesničkár Sváťa Karásek a Londýn či legendárna undergroundová formácia DG 307 s lídrom Pavlom Zajíčkom.
Hnutie v období komunistického režimu požadovalo dôsledné dodržiavanie ľudských a občianskych práv. Charta 77 bola známa opozičná petícia v normalizačnom Československu. Názov má podľa svojho prvého dokumentu z 1. januára 1977. V decembri 1976 sa začali zhromažďovať podpisy občanov rôzneho politického i profesijného zamerania pod vyhlásenie Charty 77. Text bezprostredne podpísalo 242 signatárov, i keď jeden z nich neskôr svoj podpis odvolal. Napriek represiám pribúdali ďalšie podpisy. V prevažnej väčšine vyhlásenie podpisovali iba v Česku, na Slovensku ho podpísalo iba niekoľko desiatok občanov. V roku 1992 bola činnosť Charty 77, ktorá sa v 70. a 80. rokoch stala centrom opozície v Československu, oficiálne ukončená.
Na podporu Charty 77 v roku 1978 v Štokholme založili Nadáciu Charty 77, ktorá sa v novembri 1989 presťahovala do Československa, a po jeho rozdelení ju tiež rozdelili na slovenskú a českú nadáciu.