Najväčšie divadlo na Slovensku, novostavbu Slovenského národného divadla (SND) otvoria v sobotu v Bratislave. V nových troch sálach národného divadla, ktoré ročne navštívi v priemere 250.000 divákov, je 1700 kresiel. Otvorenie budú môcť sledovať aj diváci v priamom prenose na STV. Do konca sezóny sa v novom divadle uskutoční osem premiér, uvedie aj predstavenia z bývalých javísk.
Národné divadlo začne po 21 rokoch fungovať v sobotu o 19.00 hodine, kedy slávnostne prestrihnú vstupnú pásku a spustia jeho fontánu. Pozvaných hostí potom čaká galaprogram s opernými hviezdami ako sú Gabriela Beňačková, Eva Urbanová či Peter Dvorský a Sergej Kopčák.
Slávnostný večer otvorí predohra k opere Bedřicha Smetanu Hubička, ktorá Slovenské národné divadlo otvárala aj v čase jeho založenia v roku 1920. V programe sú tiež operné hity od Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, či Wolfganga Amadea Mozarta, ale aj ukážka z prvej slovenskej národnej opery Krútňavy Eugena Suchoňa.
Otvárací program bude pokračovať v nedeľu uvedením jednej z divácky najpopulárnejších inscenácií SND Tančiarne od Martina Hubu a Martina Porubjaka. Večer bude výnimočným aj tým, že sa v hlavnej úlohe objaví legendárny herec Ladislav Chudík. Hoci už je na dôchodku, chcel si ešte vyskúšať atmosféru nového divadla.
Herci aj diváci sa kvôli novému divadlu museli rozlúčiť s budovou Divadla Pavla Orságha Hviezdoslava i Malou scénou, kde činohra národného divadla sídlila uplynulé polstoročie. Doteraz mali všetky scény divadla k dispozícii vyše 1200 sedadiel, nové divadlo pojme o 500 divákov viac. Okrem toho SND zostáva aj historická budova pre 611 divákov.
Budúci týždeň do kresiel v novostavbe zasadnú prví diváci. Najviac premiér pripravuje činohra, tituly Kto sa bojí Beatles, R.U.R. majú premiéru 21. a 22. apríla podobne ako nový pôvodný balet Warhol. Neskôr do repertoáru pribudne opera Trubadúr, baletná rozprávka Popolvár, hry Partybreakers, S mamou, Svetáci.
O lístky na predstavenia v novej budove bol už v prvý deň veľký záujem. Najbližšie mesiace však ukážu, či si ľudia na nové divadlo zvyknú. Na to, či Slovensko potrebuje novú budovu národného divadla, v minulosti existovali rôzne názory.
Myšlienka postaviť nové divadlo bola podľa Karola Ujházyho, ktorý od roku 1968 pracoval v Štátnej plánovacej komisii, "úplne prirodzená". Kapacita historickej budovy totiž prestávala stačiť. "Ak bolo divadlo ´tesné´ už v roku 1943 pre 140.000 obyvateľov, o to horšie to bolo v polovici 70. rokov, keď mala Bratislava 300.000 obyvateľov," povedal. Dnes sa počet Bratislavčanov blíži k pol miliónu.
Nového divadla sa v roku 2004 zastali aj viacerí umelci v petícii Hlas pre kultúru. Vtedy sa ukázalo, že je na jeho dostavbu potrebných ešte 900 miliónov korún a tak stavbu chcela bývalá vláda predať.
Ďalší umelci aj ľudia z mimobratislavských divadiel sa však v roku 2004 postavili proti novému SND, ktorého stavba stála takmer päť miliárd korún. Časť nezávislých tvorcov ako Ľubomír Burgr, Blaho Uhlár, Marek Adamov, či Zuzana Piussi podporila myšlienku vlády predať rozostavanú budovu SND, aby sa tak skončilo dlhoročné odčerpávanie peňazí zo štátneho rozpočtu. Štát ročne dotuje prevádzku SND asi 400 miliónmi korún. Aktuálny prieskum národného divadla však ukázal, že 45 percent oslovených očakáva, že divadlo bude slúžiť návštevníkom z celého Slovenska.