BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Predstavitelia organizácie Priatelia Zeme sú presvedčení, že pripravovaný návrh novely zákona o obaloch z dielne Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) môže spôsobiť zvýšenie množstva a škodlivosti odpadov z obalov. Zároveň by podľa ochranárov obmedzil práva spotrebiteľov na výber. "Slovensko by pre nový zákon pravdepodobne nedosiahlo ani ciele recyklácie odpadov z obalov uložené Smernicou Európskej únie (EÚ) a zvýšili by sa aj náklady obcí na odpadové hospodárstvo," uvádza sa v správe Priateľov Zeme, ktorú agentúre SITA poskytol mediálny koordinátor organizácie Milan Šebo.
Ako sa v správe environmentalistov ďalej uvádza, návrh novely zákona obmedzuje právo spotrebiteľov na výber nápojov v ekologickejších vratných, opakovane používaných obaloch. "Výrazne znižuje aj počet obchodov, ktorých sa bude týkať povinnosť ponúkať spotrebiteľom nápoje vo vratných obaloch, a to zvýšením predajnej plochy obchodov, ktorých sa to týka, z dnešných 100 m2 na 200 m2. Rozšírenie jednorazových nápojových obalov spôsobí zvýšenie množstva odpadov a ďalších negatívnych dopadov. Novela podľa ochranárov vyškrtáva právomoc MŽP zaviesť zálohovanie a recykláciu jednorazových obalov, ktoré nadmerne zaťažujú prostredie, čo by znemožnilo výrazne znížiť znečisťovanie prostredia nezákonne pohodenými odpadmi, nelegálnymi skládkami. Práve nápojové obaly, takmer výlučne jednorazové, tvoria najväčší, až 38-percentný objem nezákonne pohodených odpadov v prostredí.
Novela tiež vypúšťa postupnú povinnú náhradu obalov z PVC, čím sa môže zvýšiť škodlivosť odpadov z obalov. Z PVC sa uvoľňuje rad toxických látok, napríklad karcinogénne dioxíny, ftaláty a ťažké kovy.
Novela podľa ochranárov nemotivuje výrobcov obalov, aby prispievali obciam na triedený zber v dostatočnej miere.
Návrh podľa ochranárov neobsahuje jediné nové opatrenie pre zlepšenie životného prostredia, iba znižovanie zodpovednosti znečisťujúceho priemyslu a presúvanie finančnej a logistickej záťaže na obce, občanov a prírodu. "Ak by bol neskôr prijatý v takejto podobe, predstavoval by jeden z najhorších zákonov o obaloch v EÚ a bolo by vhodné ho stiahnuť alebo kompletne prepracovať," tvrdia Priatelia Zeme.