BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Takmer 60 % dospelých obyvateľov Slovenska nepodporuje zmeny Zákonníka práce smerujúce k obmedzeniu vykonávania zamestnania na živnosť.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť GfK Slovakia pre Republikovú úniu zamestnávateľov v dňoch 22. až 28. marca na vzorke 1 000 respondentov a ktorý je reprezentatívny pre celú populáciu Slovenska staršiu ako 18 rokov. Naopak tieto opatrenia, ktoré by viedli k obmedzeniu zamestnávania na živnosť, podporuje približne tretina obyvateľstva. Ako ďalej uvádza GfK Slovakia, najväčší nesúhlas so zamýšľanými zmenami je práve v radoch samotných živnostníkov. Návrhy podporuje pätina z nich, naopak proti nim sa vyjadrilo 78 % živnostníkov.
Podľa veľkej väčšiny dospelej populácie na Slovensku by Zákonník práce mal byť formulovaný tak, aby mal pozitívny vplyv na hospodársky rast Slovenska a zároveň pôsobil na znižovanie nezamestnanosti. Takýto názor má viac ako 85 % dospelých Slovákov. Opak si podľa prieskumu myslí 6 až 12 % obyvateľstva na Slovensku. Nadpolovičná väčšina dospelých obyvateľov Slovenska tiež nesúhlasí so zvýhodňovaním odborárskych pracovníkov. Zvýšenú ochranu odborárskych pracovníkov proti prepusteniu podporuje približne 40 % populácie Slovenska. Proti takémuto zvýhodňovaniu je približne 56 % obyvateľov. Podobná väčšina nepodporuje platenie miezd odborárskych predstaviteľov z prostriedkov zamestnávateľa.
Približne 55 % obyvateľov Slovenska starších ako 18 rokov je podľa prieskumu toho názoru, že slovenské odbory nevedia dostatočne účinne a odborne zastupovať záujmy pracujúcich. Na druhej strane práci odborov dôveruje 38 % dospelých Slovákov. Kritickejšie názory na prácu odborov majú mladší ľudia, živnostníci ale aj ľudia s vyšším vzdelaním a vyšším príjmom. Pozitívnejšie hodnotia odbory hlavne starší obyvatelia, dôchodcovia a ľudia s nižším vzdelaním, nižším pracovným zaradením aj nižším príjmom. Obyvatelia Slovenska sa kriticky vyjadrili aj k exkluzívnej spolupráci Konferencie odborových zväzov s jednou politickou stranou. Takúto spoluprácu považuje za správnu 12 % dospelej populácie Slovenska, z toho polovica za veľmi správnu a druhá za skôr správnu. Naopak, nesprávna je podľa približne 84 % Slovákov, pričom 69 % ju považuje za veľmi nesprávnu a ďalších 15 % za skôr nesprávnu.
Spoločnosť GfK Slovakia pôsobí na trhu marketingového prieskumu a poradenstva. Vznikla v roku 1991 v Bratislave a je súčasťou celosvetovej siete GfK so sídlom v Norimbergu.