Michalovce 12. apríla (ČTK) - Vyplýva to z prieskumu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS). Zvýšený obsah dusičnanov vo vode môže u malých detí spôsobiť otravu krvi.
Napríklad vo vranovskom okrese dusičnany prekročili limit pre dospelých šesťnásobne a pre dojčatá až 20-násobne.
"Na Slovensku je kvalita podzemnej vody najhoršia práve na Zemplínskej nížine, najmä pre znečistenie dusičnanmi," povedal novinárom technický riaditeľ VVS Rudolf Kočiško.
V trebišovskom okrese limity prekročilo 72 percent kontrolovaných studní, v michalovskom okrese to bolo viac ako 62 percent vzoriek.
Voda so zvýšeným obsahom dusičnanov je nebezpečná najmä pre najmladšie deti. "Miesto kyslíka sa na krv naviaže dusičnan a môže dôjsť k vnútornej otrave krvi," povedal Ladislav Kugla z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Podľa VVS však ľudia napriek horšej kvalite vody nemajú záujem pripojiť sa na sieť verejných vodovodov. "V súčasnosti dokončujeme vodovodnú a kanalizačnú pre 31 obcí v michalovskom okrese, pripojiť sa chce len 20 percent obyvateľov," povedal zástupca VVS v michalovskom okrese Oliver Petrík. Do projektu pritom spoločnosť investovala 1,1 miliardy korún.
VVS pritom musí vo výstavbe vodovodnej a kanalizačnej siete pokračovať. Na východnom Slovensku je na vodovod napojených len 72 percent obcí, na kanalizáciu necelých 52 percent. Podľa záväzku voči EÚ musia byť do roku 2015 na vodovod a kanalizáciu napojené všetky obce s viac ako 2000 obyvateľmi.
igr prl