Bratislava 12. apríla (ČTK) - Krajiny Vyšehradskej štvorky možno vytvoria spoločnú bojovú skupinu Európskej únie. Tento návrh dnes podporili ministri obrany Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Ministri obrany V4 sú tiež za ďalšie rozširovanie aliancie a potvrdili, že ich krajiny ponechajú vojakov na západnom Balkáne a Afganistane.
Podľa skorších informácií by sa na vytvorení asi 1500-člennej jednotky mala podieľať aj Ukrajina. Bojové skupiny sú jednotky rýchleho nasadenia EÚ, ktoré majú slúžiť na mierové operácie. "Vítame diskusiu týkajúcu sa možného vzniku spoločnej bojovej skupiny EÚ krajín V4 v časovom horizonte po roku 2015," povedal slovenský minister obrany František Kašický.
Slovensko sa okrem toho plánuje zapojiť v roku 2009 aj do spoločnej jednotky s Českom a v roku 2010 by mala byť pripravená aj bojová skupina spolu s Nemeckom, Poľskom, Litvou a Lotyšskom.
Ministri sú tiež za to, aby sa na financovaní zahraničných operácií podieľali aj NATO a EÚ zo spoločných rozpočtov. Podľa maďarského ministra obrany Imreho Szekeresa by sa to malo týkať predovšetkým síl rýchlej reakcie. Bratislava plánuje tento rok vynaložiť na zahraničné operácie asi miliardu korún, v zahraničí v súčasnosti pôsobí asi 545 vojakov. Kašický okrem toho chce, aby sa na neplánované nasadenia vojakov vytvorila v štátnom rozpočte aj zvláštna rezerva.
Ministri podporili v spoločnom vyhlásení politiku otvorených dverí NATO, hlavne ambície krajín západného Balkánu vstúpiť do aliancie.
Česká ministerka obrany Vlasta Parkanová pred novinármi zopakovala, že plánované umiestnenie amerického radaru na českom území by sa malo stať súčasťou budúcej protiraketovej obrany NATO. USA v januári požiadali o umiestnenie radaru ďalekého dosahu v Česku a desiatky protiraketových striel v Poľsku. Rokovania Česka so Spojenými štátmi by mali trvať do konca roka.
Poľský minister Aleksander Szczyglo potvrdil, že jeho krajina má záujem o tento americký návrh. Zároveň odmietol obavy Ruska z vybudovania amerického protiraketového štítu v Európe.
Na schôdzku ma pôvodne prísť aj ukrajinský minister obrany, nakoniec sa však ospravedlnil pre vnútropolitickú krízu v krajine.
fab prl