VYSOKÉ TATRY 12. apríla (SITA) – Združenie lesníkov a ochrancov prírody Tatier podalo podnet na Generálnu prokuratúru SR na začatie trestného stíhania pre podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania a ohrozovania životného prostredia v súvislosti s konaním ľudí a úradov štátnej správy ochrany prírody po kalamite v roku 2004 vo Vysokých Tatrách. Informoval o tom dnes na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách predseda združenia Mikuláš Michelčík. Trestný čin sa podľa členov združenia stal aj „neustálym odďaľovaním a predlžovaním rozhodnutí, ktoré by umožnili vykonávať opatrenia nevyhnutné na zastavenie šírenia podkôrneho hmyzu a tým zabrániť poškodzovaniu zdravých lesných porastov,“ uviedol M. Michelčík.
Združenie lesníkov a ochrancov prírody Tatier zároveň pripravuje podnet na okresnú prokuratúru na začatie trestného stíhania za šírenie poplašnej správy na osoby, ktoré v rámci kampane na internetových stránkach v posledných dňoch neobjektívne a nepravdivo informujú verejnosť o hrozbe z nezákonnej činnosti lesníkov v Tichej a Kôprovej doline pre Slovensko. Podľa Michelčíka je načase, aby ľudia za svoje nezodpovedné a často nezákonné konanie, ale aj nekonanie, niesli zodpovednosť. Dlhodobá nečinnosť orgánov štátnej správy životného prostredia, ale aj štátnej správy lesov a poľovníctva, vrcholí podľa členov združenia intenzívnymi verbálnymi útokmi a fyzickým nátlakom na správcu a vlastníkov územia v Tatranskom národnom parku s cieľom podrobiť sa absolútne scestným argumentom týchto skupín.
Členovia a sympatizanti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, Naše Tatry ako aj ďalších organizácií podľa členov Združenia lesníkov a ochrancov prírody Tatier už niekoľko rokov účelovo znevažujú význam prác generácií lesníkov nielen v TANAP, ale aj na ostatnom území Slovenska. Stav v Tichej a Kôprovej doline pred vyhlásením TANAP bol podľa Michelčíka oveľa horší ako teraz. „My si za svojimi krokmi stojíme a sme presvedčení, že boli robené pre ochranu prírody,“ doplnil Michelčík.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.