BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Problémy územia s názvom Západná Sahara anektovaného Marokom v roku 1979 boli jednou z ústredných tém dnešného stretnutia ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Jána Kubiša s marockým rezortným partnerom Mohamedom Benaissom. Benaiss na tlačovej besede uviedol, že na Slovensko prišiel ako vyslanec marockého kráľa Mohameda VI. a Robertovi Ficovi prináša od neho posolstvo. Premiéra v ňom informuje o návrhu na riešenie západosaharskej otázky, ktorý Maroko už predložilo Bezpečnostnej rade (BR) OSN.
Podstatou marockého návrhu je udelenie autonómie Západnej Sahare v súlade s medzinárodným právom, uviedol Benaiss a dodal, že územie by malo svoj parlament, vládu, nie však štatút nezávislosti. Západná Sahara patrí do regiónu s prebujneným nelegálnym obchodom so zbraňami, drogami, s nezákonnou migráciou a slúži ako útočisko al-Kájdy, ktorá sa etablovala aj v Alžírsku a jej prívrženci plánujú teroristické útoky na európske mestá. Na otázku agentúry SITA, či má Slovensko záujem o konkrétne znenie návrhu pre Západnú Saharu, Ján Kubiš reagoval, že marocký návrh ešte nepreštudovali, ale z hľadiska našej štátnej doktríny je autonómia veľmi zložitým riešením. Západná Sahara bola do roku 1976 španielskou kolóniou. Po odchode Španielov jej územie okupovala Mauritánia a Maroko. Do sporu vstúpilo aj hnutie Fronta Polisario, ktoré z Alžírska, kde dodnes sídli, vyhlásilo v roku 1976 nezávislosť územia pod názvom Saharská arabská demokratická republika. V roku 1979 sa Mauritánia vzdala svojich nárokov a Maroko anektovalo celú oblasť. Konflikty medzi zástancami nezávislosti a Marokom trvajú v Západnej Sahare dodnes.
Slovensko chce poznať názory všetkých zúčastnených strán, uviedol na tlačovej besede Kubiš. Dodal, že si už vypočul názor alžírskeho zástupcu, o niekoľko dní sa má stretnúť s predstaviteľom Polisaria a očakáva správu od generálneho tajomníka OSN Pan Ki-Muna. Kubiš pripomenul, že SR nepôjde v tomto probléme nad rámec svojej štátnej doktríny a do problému bude vstupovať z pohľadu nášho členstva v BR OSN. Benaiss očakáva, že BR OSN marocký návrh prijme, pretože je podľa jeho slov v záujme stability a prosperity v regióne Magreb, ktorý zahrňuje Maroko, Tunisko a Alžírsko. Pripomenul, že Maroko je prístupné návrhom aj Alžírska a Polisaria. O riešenie západosaharského sporu sa 10 rokov snažila OSN. Po tom, ako namáhavé a finančne nákladné úsilie neprinieslo žiadny efekt, sa OSN napokon vzdala a oslovila zúčastnené strany, aby sa pokúsili vyriešiť problém prostredníctvom politických rokovaní.
Bilaterálnymi vzťahmi medzi SR a Marokom sa Kubiš a Benaiss zaoberali iba zbežne. Hoci je Maroko naším tretím najväčším obchodným partnerom medzi africkými krajinami, hospodárska spolupráca by mala nabrať vyššie obrátky až po zrode dohody o vzájomnej ochrane investícií, ktorú Kubiš podpíše v júni počas oficiálnej návštevy Maroka. Kultúrna výmena medzi SR a Marokom prakticky neexistuje.