Bratislava 12. apríla (TASR) - Pripomenúť nedávnu históriu a zároveň zabrániť ľuďom, aby zabudli na neľahké totalitné časy, o to sa dnes v petržalskom Klube Za zrkadlom pokúsil festival Charty 77 usporiadaný pri príležitosti 30. výročia vzniku tohto dokumentu.
Na festivale sa zišli viacerí signatári a pamätníci Charty, ktorí k problematike usporiadali paralelnú diskusiu. "Tento významný dokument priniesol nový fenomén. A síce ísť po hrane zákonnosti, dokazovať, že občianska iniciatíva má zmysel," povedal pre TASR signatár, disident a politológ Miroslav Kusý. "Charta znamenala prelom, lebo dokázala, že má zmysel občiansky sa angažovať pod svojím vlastným menom a nie ilegálne". Súčasťou festivalu bola aj putovná výstava fotografií známych českých a slovenských disidentov.
Charta 77 bola neformálnou československou občianskou iniciatívou, ktorá kritizovala politickú a štátnu moc a dodnes je považovaná za jednu z najvýznamnejších akcií odporu voči prednovembrovému režimu. Autormi, organizátormi a prvými signatármi boli Václav Havel, Ján Patočka, Zdeněk Mlynář, Jíří Hájek a Pavel Kohout, ktorí reprezentovali odlišné povolania, politické postoje i náboženské vyznania. Veľa z nich sa výrazne zapojilo do verejného života po nežnej revolúcii v roku 1989.