NITRA 12. apríla (SITA) – Obete holokaustu si dnes pietnou spomienkou v nitrianskej synagóge pripomenuli predstavitelia židovskej obce a ostatní občania. Pred 65 rokmi deportovali z Nitry 4 000 Židov, z toho 3 800 sa už z koncentračných táborov nikdy nevrátilo. Dnes ich žije v Nitre len okolo 20. Za šesť miliónov Židov, ktorí vo svete zahynuli počas holokaustu, na stretnutí zapálili symbolických šesť sviečok. Siedma sviečka horela za ľudí, ktorí ich zachránili.
V apríli 1942 vyviezli z Nitry tri nákladné vlaky s Židmi do pracovných a koncentračných táborov. Posledný transport z Nitry odišiel 17. septembra 1944. „Mňa zobrali 17. apríla 1944, mal som 22 rokov. Dostal som sa do tábora v Mauthausene, odtiaľ nás previezli do Gunskirchenu - to bol nový tábor, ktorý ešte nebol dokončený a po kolená sme tam chodili v blate. V táboroch som bol 15 mesiacov, potom nás oslobodili Američania,“ porozprával svoj príbeh Martin Ruider, ktorý bol desať rokov predsedom nitrianskej židovskej náboženskej obce. V Mauthausene bol so svojím otcom, jeho matku a sestru odviezli do Osvienčimu. Sestru oslobodili pri prevoze do Nemecka.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan zdôraznil, že v Nitra bola sídlom jednej z najstarších a zároveň najväčších židovských náboženských obcí, vznikla už v roku 1750. Z tohto mesta pochádza aj najstaršia zmienka o židovskej osade na Slovensku. Už tzv. Zoborská listina z roku 1113 spomína „Mons Judeorum“, čiže židovský vrch. Bola tu aj významná rabínska škola – Ješiva.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.