SME

Jahnátek zostane ministrom

Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi po viac ako šesťhodinovej rozprave podporilo zo 134 prítomných 59 opozičných poslancov.

Dnes o 9. h sa začala mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR. Jediným bodom jej programu je návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi (na snímke). Návrh na jeho odvolanie podpísalo 58 poslancov všetkých opozičných parlamDnes o 9. h sa začala mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR. Jediným bodom jej programu je návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi (na snímke). Návrh na jeho odvolanie podpísalo 58 poslancov všetkých opozičných parlam (Zdroj: TASR)

Vládna koalícia podržala ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi po viac ako šesťhodinovej rozprave podporilo zo 134 prítomných 59 opozičných poslancov. Proti bolo 74 poslancov a jeden poslanec nehlasoval.

Proti hlasovaniu vzniesol námietku poslanec za SMK László Szigeti, lebo mu podľa jeho slov nefungovalo hlasovacie zariadenie. Námietku však poslanci neuznali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jahnátek je prvým ministrom vlády Roberta Fica, ktorý na pôde Národnej rady SR čelil návrhu na odvolanie.

SkryťVypnúť reklamu

Výber výrokov z rokovania o vyslovení nedôvery Jahnátkovi

Niekedy sa slovo ušmykne

Minister hospodárstva berie podľa vlastných slov dnešný neúspešný pokus opozície odvolať ho z funkcie profesionálne.

„Pocity sem nepatria. Toto je výkon funkcie a odvolávanie ministra je súčasť tej funkcie,“ povedal Jahnátek. Aj na vystúpeniach opozičných poslancov bolo podľa Jahnátka vidieť, aké prívlastky možno dať výrokom, ak sú vytrhnuté z kontextu. „Toto sa mi zdá nefér a na príkladoch amerického zákona a dohovore OECD som chcel ukázať, že problematika úplatkov je, ale je ošetrená zákonným spôsobom,“ povedal Jahnátek a poukázal na chýbajúcu slovenskú legislatívu v oblasti definovania darov, ktorú podľa neho treba doplniť.

„V rozhovore, ktorý robíte, sa niekedy slovo ušmykne a prijmete rétoriku toho redaktora, to je celé,“ povedal Jahnátek na margo výrokov o čiernych peniazoch v týždenníku Trend. O autentickosti nahrávky a jej súlade s nahrávkou ministrovho hovorcu sa Jahnátek nechcel vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda: Schôdza splnila účel

Vládna koalícia podľa opozície aj na dnešnej parlamentnej schôdzi ukázala svoje bohorovné a arogantné správanie k opozícii. Napriek neúspešnému pokusu odvolať ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka splnila schôdza účel, povedali po jej skončení na brífingu novinárom predsedovia opozičných strán Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), Pál Csáky (SMK) a Pavol Hrušovský (KDH).

„Rozprava potvrdila, že minister Jahnátek podnecoval, navádzal a schvaľoval použitie čiernych peňazí a korupciu pri obchodovaní so zbraňami,“ povedal v mene troch opozičných strán Dzurinda. Minister tiež podľa opozície dokázal, že iná alternatíva jeho výrokov, známych z tlače, neexistuje. „Rozprava naplno ukázala, že máme ministra, ktorý verejne klamal,“ dodal Dzurinda. Podľa opozície koaliční poslanci ani ministri nevyvracali opozičné argumenty na odvolanie Jahnátka a ani ho neobhajovali. „Urobili to, čo sme očakávali - útok na opozíciu,“ povedal Dzurinda s tým, že sa im napriek tomu nepodarilo odpútať pozornosť od prešľapov ministra Jahnátka. Dzurinda tiež kritizoval „bohorovnosť a aroganciu súčasnej moci.“ Už vystúpenie podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka podľa neho udalo tón tým, že sa nevenoval ani jednej z výhrad opozície proti ministrovi hospodárstva. Spôsobom, akým Kaliňák vystúpil, podľa Dzurindu ukázal, že koalícia stavia len na väčšine, ktorou disponuje. „Sú opojení mocou, veľmi sa vytešujú z prieskumov verejnej mienky a vysvetľujú si to tak, že z toho vyplýva tá bohorovnosť a arogancia, s akou sa k nám správajú,“ dodal Dzurinda.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Dzurindu schôdza splnila účel. „Ľudské slovo má svoju silu a váhu a malo ju aj dnes,“ povedal. Hrušovský takisto vyjadril sklamanie z úrovne diskusie koaličných poslancov i samotného ministra a zopakoval, že je z činnosti Jahnátka vo funkcii pohoršený. „Dnes sa hlasovalo o pravde a pravda v Národnej rade prehrala. Ale pravda zostane pravdou, aj keď dostane menšinovú podporu, dokonca aj vtedy, keď za ňu nebude hlasovať nikto,“ dodal Csáky s tým, že vláda sa podľa neho zachovala zbabelo a neprincipiálne, čo bude mať negatívne medzinárodné dozvuky.

Zo zákazu poskytovania úplatkov existuje podľa Jahnátka výnimka

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek pred poslancami parlamentu odmietol dôvody, pre ktoré by mal byť podľa opozície odvolaný. Poukázal na korupčné kauzy minulej vlády i predpisy, ktoré aj v súčasnosti úplatky za istých okolností umožňujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ten, kto pracuje, sa môže aj pomýliť, respektíve si môže neporozumieť, povedal Jahnátek. Používajme rovnaký meter a buďme objektívni, obrátil sa minister na opozíciu. „Je táto téma naozaj nová, že bolo treba zvolať túto schôdzu,“ opýtal sa minister. Pripomenul prípad tendra na tretieho mobilného operátora, ktorý vyhlásil a zrušil exminister a pokladník SDKÚ Gabriel Palacka s tým, že na tretieho operátora u nás nie je priestor.

„Boli argumenty, ktorými Vás pán Palacka presvedčil, naozaj len odborné,“ opýtal sa expremiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Jahnátek tiež pripomenul obvinenie z korupcie, ktorému čelil exminister dopravy Macejko za kauzu „vláčiky“, i kauzu „skupinka“. „Škandál sa znovu rozplynul. Už mi to pripomína, pán Dzurinda, ako keby ste na to mali know-how,“ povedal Jahnátek a spomenul aj kauzu plánovaného nákupu stíhačiek, na ktorom dokumentoval prácu s províziami na vládnej úrovni citujúc vyjadrenia vtedajších funkcionárov. „V inkriminovanom rozhovore som hovoril o províziách,“ povedal Jahnátek a vyzval, aby v parlamente odzneli skutočné dôvody na privatizáciu podielov v SPP, či distribučných energetických podnikov v priamych predajoch.

SkryťVypnúť reklamu

Jahnátek sa pozastavil nad dôvodmi, prečo sa práve teraz hovorí o zbrojárstve. „Mojim príchodom sa pretrhli pripravené privatizačné plány. Teraz sme vám chňapli po prstoch a nie je z toho nič,“ pokračoval Jahnátek. Výroba i predaj v zbrojárskom sektore v posledných rokoch podľa Jahnátka umelo klesali, aby sa vytvorili vhodné podmienky na lacný predaj. „To je dôvod, prečo som neváhal a razantne som do tejto oblasti vstúpil,“ povedal Jahnátek, na čo sa z opozičných lavíc ozval smiech.

„Zo zákazu poskytovania úplatkov existuje výnimka,“ povedal Jahnátek a citoval predpis amerického ministerstva spravodlivosti a zákon o zahraničných korupčných praktikách FCPA. Podľa neho sú pri prezentácii alebo predaji výrobku možné platby zahraničným politickým činiteľom a predstaviteľom strán za účelom urýchlenia rutinných úkonov štátnej správy zahraničnými verejnými činiteľmi, politickými stranami alebo ich predstaviteľmi, povedal Jahnátek. Dohovor OECD, ktorý citovali viacerí opoziční poslanci, obsahuje podľa Jahnátka takisto výnimky. Podľa ministra Slovensko navyše nemá na rozdiel od mnohých členov OECD taxatívne menované prípustné zákonné platby, ktoré dohovor uznáva a povoľuje. „V tom je ten základný problém. To nemáme, to ste neurobili,“ povedal Jahnátek. Ako povedal Jahnátek, nedefinovali sme, čo sa považuje za dar, čo Slovensku vyčítali aj inšpektori. „Vytvára sa tým priestor pre politické vydieranie na Slovensku. Keby to bolo jasne definované, nemali by ste tému a možno by ste naháňali iné témy po teréne,“ povedal Jahnátek opozícii s tým, že urobí všetko pre oživenie zbrojárskeho priemyslu na Slovensku a transparentného predaja jeho produkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Jahnátka kritizovali za obsah i za klamstvo

V mene predkladateľov odôvodnil návrh na odvolanie Jahnátka podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ-DS). Parlament podľa navrhovateľov nemôže tolerovať, aby člen vlády pôsobil vo svojej funkcii s presvedčením "že čierne peniaze, ktoré idú na tú netradičnú formu obchodovania" by mala "vygenerovať" aj "štátna spoločnosť", pričom zastáva názor, že "pokiaľ je to, v úvodzovkách, transparentné, je všetko v poriadku". Hort citujúc vyjadrenia Jahnátka z inkriminovaného rozhovoru kritizoval ministra za ich obsah i za klamstvo, ktorým chcel autentickosť rozhovoru a vlastných vyjadrení poprieť. Kritike za nečinnosť sa nevyhol i premiér Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predkladateľov návrhu nemôžu pri takýchto vyjadreniach člena vlády vyžadovať štátne orgány súčinnosť a podporu občanov v boji s klientelizmom a korupciou. Občania pritom u takéhoto ministra nemajú žiadnu záruku, že nebude k transakciám transparentným len v "úvodzovkách" nabádať svojich podriadených a zástupcov štátu v obchodných spoločnostiach, pokračoval Hort. "Riziko takéhoto konania sa priamo úmerne zvyšuje v tomto čase, kedy sledujeme silnejúce kontakty predsedu vlády SR a ministra hospodárstva s obchodníkmi so zbraňami a ich spoločne koordinované aktivity v zahraničí," povedal Hort a pripomenul aj spôsob, akým Jahnátek menoval zástupcov štátu do obchodných spoločností od septembra 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Hort kritizoval aj postoj vlády, ktorá Jahnátka obhajuje. „Toto už nie je o bulharských sestričkách ani o srbskom referende. Toto je vyjadrenie, ktoré vážne poškodzuje Slovenskú republiku v prizme boja proti korupcii,“ povedal Hort.

Nie je o čom, hovorí Kaliňák na návrh odvolať Jahnátka

Návrh opozície odvolať ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka je podľa podpredsedu vlády Roberta Kaliňáka len prejavom zúfalstva opozície, ktorej už nikto neverí. Povedal to pred poslancami parlamentu. Opoziční poslanci Kaliňáka vyzvali, aby nerobil z rokovania parlamentu kabaret.

„Budem stručný, lebo nie je o čom. Uplynulých osem rokov dáva zrkadlo tým, ktorí by dnes chceli súdiť ministra Jahnátka,“ povedal Kaliňák poukazujúc na absenciu morálky v minulom volebnom období, keď sa kupovali poslanci. Tento krok opozície je podľa Kaliňáka len prejavom zúfalstva na rozdiel od pokusov o odvolávanie ministrov v minulom volebnom období. „Nie preto ste prehrali voľby, že ste boli dobrí. Boli ste zlí, už vám nikto neverí,“ pokračoval Kaliňák. Namiesto podstatných vecí pre občana sa podľa Kaliňáka opozícia orientuje na nepodstatné formality. Jahnátek podľa neho nastavil zrkadlo minulým ministrom hospodárstva, po ktorých podľa neho zostali mnohé problémy a nedoriešené kauzy, spomenul Gabčíkovo. Minister Jahnátek podľa neho dokázal to, čo nikto pred ním - tlakom na monopoly dosiahol zníženie cien plynu. „Aj my môžeme súboj so silnými prehrať, ale aspoň sa minister snažil bojovať v záujme občana,“ povedal Kaliňák. Podľa Kaliňáka je Jahnátek dobrým ministrom hospodárstva, aký tu dávno nebol. „Iba neslušný človek môže dať takýto návrh,“ obrátil sa Kaliňák k zástupcovi predkladateľov Milanovi Hortovi (SDKÚ-DS).

SkryťVypnúť reklamu

„Jediný raz ste nereagovali vecne na výhrady opozície. Je po voľbách, nerobme z rokovania parlamentu kabaret, ako ste sa o to pokúsili vy,“ reagoval Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) a dodal, že dnes parlament nerokuje o odvolávaní bývalých ministrov, ale súčasného. „Ospravedlňuje Vás Vaša mladosť a sila rezortu, ktorý zastupujete. Aj vy budete raz konfrontovaný so svojimi slovami,“ povedal Kaliňákovi František Mikloško (KDH).

Jahnátek je podľa Brocku morálne a politicky zrelý na odvolanie

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek splnil podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku všetky predpoklady na vyslovenie nedôvery už koncom minulého roka. „Jeho personálne návrhy do spoločností s majetkovou účasťou štát, to bol pre nás dostatočný dôvod na vyslovenie nedôvery,“ zdôraznil Brocka s tým, že návrat ľudí spojených s divokou privatizáciou za vlády Vladimíra Mečiara, to je výsmech všetkých slušných ľudí. Brocka súhlasil so stanoviskom vlády, že minister Jahnátek je morálne a politicky zrelý, avšak s dodatkom, „na odvolanie“.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda NR SR Miroslav Číž (Smer-SD) sa pozastavil nad podstatou morálky predkladateľov návrhu. Pripomenul niektoré, podľa neho, kauzy z minulosti, ako reprivatizácia Nafty Gbely, výber dodávateľa systému štátnej pokladnice, privatizácia Slovenských telekomunikácií, kauza bývalého pokladníka SDKÚ Gabriela Palacku, tunelovanie štátnych hmotných rezerv pri predaji obilia, kauza vláčiky, rôzne informačné kampane či privatizácia Slovenského plynárenského priemyslu. Kde bol váš „vysoký etický fundament“, spýtal sa. Číž ďalej poznamenal, že opozícia posudzuje „neautorizovaný rozhovor“, čo je podľa neho základný problém. „Každému z nás sa stalo aj niekoľkokrát, že zápasil s problémami, že zrazu zo zdesením čítal slová, ktoré nikdy nepovedal,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš označil vystúpenie podpredsedu NR SR Číža za „dosť trápny a nešikovný pokus odviesť pozornosť od témy“. Čížovi pripomenul, že minister Jahnátek odmieta dať verejnosti svoju nahrávku rozhovoru pre médiá, preto nikto nepozná iné výroky než tie, ktoré boli medializované. Poslanec Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) ministra vyzval, aby nahrávku zverejnil.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš koalíciu obvinil, že sa snaží svojimi krokmi postupne ovládnuť verejnoprávne médiá, Ústavný súd SR, rušiť nezávislé úrady, umlčať tretí sektor, oklieštiť slobodný prístup k informáciám a podobne. „A na ceste je novela absolútne posilňujúca silu a právomoci polície a spravodajských služieb,“ dodal. Na pozadí tohto všetkého sa vláda Roberta Fica podľa Janiša angažuje v obchode so zbraňami a minister hospodárstva otvorene hovorí „o ošetriteľnosti úplatkov“ v štátom ovládaných spoločnostiach. „Kam kráčaš Slovensko,“ opýtal sa.

SkryťVypnúť reklamu

Plnú podporu a dôveru ministrovi Jahnátkovi vyslovil v mene SNS poslanec Jozef Ďuračka. Na adresu vyjadrení ministra poznamenal, že „nikto nepovedal, že kryje korupciu a nikto nenabádal podnikateľské subjekty ku klamstvu“. Podľa neho je „holou pravdou, že nikto vám nič nedá, nedaruje len za to, že máte pekné oči alebo máte krásnu postavu“. Návrh na odvolanie je podľa neho len snahou opozície manipulovať s verejnou mienkou, získať politické body a verejnosť. Jahnátek je podľa neho korektný člen vlády, „prirodzene som na jeho strane“. Poslanec za KDH Daniel Lipšic vníma Ďuračkove vystúpenie ako poďakovanie za dosadenie jeho dcéry do orgánov trnavskej teplárenskej spoločnosti.

Protikorupčné deklarácie vlády sú podľa Gála len propaganda

Jozef Rydlo (SNS) v rozprave uznal opozícii právo na názor, diskusiu o odvolaní ministra Jahnátka však označil za „mlátenie prázdnej slamy.“

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) vyzval Jahnátka na predloženie vlastného zvukového záznamu inkriminovaného rozhovoru, ktorý mal podľa ministrových slov dokázať, že výroky o čiernych peniazoch nepovedal. Štefanec tiež poukázal na rozpor v konaní vlády, keďže sa zastala ministra za výroky, ktorých existenciu samotný Jahnátek popiera. Pripomenul tiež ustanovenia etického kódexu štátneho zamestnanca zamerané proti korupcii i dohovor OECD proti korupcii v medzinárodných transakciách, ktoré podľa neho Jahnátek porušil. „Od predstaviteľov vlády očakávam vytváranie štandardného transparentného prostredia. Výroky ministra Jahnátka obleteli svet, žiaľ, v negatívnom zmysle. Je to jasné a usvedčujúce. Návrat k nečestným praktikám a klamstvám,“ dodal Štefanec, podľa ktorého Jahnátek nemá morálne právo zastávať post ministra.

SkryťVypnúť reklamu

Gábor Gál (SMK) citoval vládne dokumenty, v ktorých sa kabinet Roberta Fica zaväzuje bojovať proti korupcii a poukázal na ich rozpor s reálnymi krokmi vlády. „Vodu kážem, víno pijem. Žiadna zmienka o legalizácii čiernych peňazí tam nie je,“ povedal Gál. Ak to vláda myslí s bojom proti korupcii vážne, nemala by podľa Gála obhajovať neobhájiteľné. Boj proti korupcii v podaní súčasnej vlády je podľa Gála len „povinná propaganda pred verejnosťou“.

Pavol Frešo (SDKÚ-DS) v rozprave poslancom prezentoval zvukovú nahrávku inkriminovanej časti rozhovoru ministra Jahnátka s redaktorom týždenníka Trend o čiernych peniazoch i titulnú stránku predmetného čísla týždenníka. „Toto je výzva, aby štátne firmy začali generovať čierne peniaze. To sú fakty, pán minister,“ povedal Frešo a kritizoval vládu za to, že sa ministra zastala. Jahnátkovi tiež ponúkol verejnú zbierku na odkúpenie nahrávky, ktorá mala dokazovať, že predmetné vyjadrenia nepovedal. Ministerstvo totiž argumentovalo súkromným charakterom nahrávky, paralelne vyhotovenej Jahnátkovým hovorcom. Frešo poukázal aj na nečinnosť premiéra Fica napriek vyhláseniam o ráznom postupe v boji proti korupcii. „Predseda vlády nekoná a nebude konať. My však budeme,“ uzavrel Frešo.

SkryťVypnúť reklamu

aktualizované 13:20

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 245
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 668
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 657
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 884
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 448
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 269
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 182
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémistu Bombica predvádzajú na súd.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 55

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR 1
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Slovensko obsadilo na turnaji 1-A divízie nepostupové tretie miesto.


Slovensko U20 - Česko U20: ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi: Slovensko U20 - Česko U20.


Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu