SME

Dotácie vysokým školám podľa úspešnosti

Minister školstva Ján Mikolaj chce obmedziť prísun štátnych peňazí pre vysoké školy, ktorých absolventi nepochodia na trhu práce.

(Zdroj: SITA)

Minister školstva Ján Mikolaj chce obmedziť prísun štátnych peňazí pre vysoké školy, ktorých absolventi nepochodia na trhu práce.

Do vysokoškolskej novely pridal kritérium, podľa ktorého by sa pri rozdeľovaní dotácií bralo do úvahy uplatnenie absolventov v praxi. Šéf rezortu dnes pre agentúru SITA povedal, že má v pláne zaviesť posudzovanie aj podľa toho, či odchovanci vysokých škôl budú pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. "Je správne, aby sme to zhodnotili, pretože ak by sme to ignorovali ako doteraz, ťažko dosiahneme, aby sme vysoké školy tlačili do toho, aby otvárali také študijné programy, ktoré spoločnosť potrebuje," uviedol Mikolaj. Podľa neho takéto údaje nebude zložité získať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mikolaj ďalej spresnil, že po novele bude nasledovať nariadenie vlády, ktoré upraví, ako sa budú určovať normatívy pre školy. Podľa Mikolaja po novom by ich výška závisela aj od upraveného kritéria, ktoré sa týka ekonomickej náročnosti. V tomto prípade by sa menej zohľadňovala personálna náročnosť. Mikolaj ešte nevedel povedať, aká časť dotácií by sa prideľovala podľa uplatnenia absolventov. Ešte nie je jasné ani to, z ktorých štatistík by sa vychádzalo. Podľa Mikolaja údaje by mohli získavať od Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) alebo sa vypracuje projekt v rámci Európskeho sociálneho fondu. ÚIPŠ spolupracuje pri získavaní údajov s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Mikolaj však dodal, že údaje úradov práce budú využívať, pretože "sú presné".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štatistík úradov práce

Za ideálne ich nepovažujú rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Mikuláš Látečka a rektor Technickej univerzity v Košiciach Juraj Sinay. "(Štatistiku úradov práce) sme viackrát preverovali a nekorešponduje so skutočnosťou," povedal Sinay. Novinku však schvaľuje, pretože "je dôležité, aby školy neprodukovali nezamestnaných. Podľa Sinaya treba určiť jasné pravidlá, aby sa peniaze na základe tohto kritéria rozdeľovali objektívne. Látečka má takisto výhrady k evidenciám úradov. Zároveň avizuje, že škola chce prispôsobiť študijné programy podľa toho, ktoré vyžaduje prax. Absolventi poľnohospodársko-lesníckych odborov sú totiž oveľa menej úspešní napríklad v porovnaní s tými, ktorí končia na technických univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu

Rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave Rudolf Sivák tvrdí, že je správne zvýhodňovať vysoké školy s úspešnými absolventmi. Podľa neho na zozbieranie údajov o tom, koľko absolventov pracuje vo svojom odbore, bude treba vynaložiť veľké úsilie. "Ale dá sa to. Hlavne, keď bude fungovať jednotný informačný systém medzi ministerstvom školstva, úradmi práce a školami," dodal Sivák. Nové kritérium víta aj rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš.

Podľa návrhu vysokoškolskej novely školy by mali dostávať dotácie podľa šiestich kritérií - počtu študentov, počtu absolventov a ich uplatnenia v praxi, ekonomickej náročnosti študijných programov, ich kvality a začlenenia vysokej školy. O novele by mala vláda rokovať v stredu. Mikolaj potvrdil, že medzi ministrov príde Vladimír Báleš.

SkryťVypnúť reklamu

Školskú reformu bude koordinovať Kurikulárna rada

Školskú reformu na Slovensku bude koordinovať Kurikulárna rada. Ide o desaťčlenný výkonný orgán Ministerstva školstva (MŠ) SR, ktorý sa nedávno zišiel na svojom prvom zasadnutí.

Po menovaní ministrom Jánom Mikolajom sa členovia rady dohodli na vypracovaní návrhu zásad zákona o výchove a vzdelávaní, ktorý bude obsahovať štruktúru školského systému a vecné riešenie reformy vzdelávania.

Hlavným zámerom školskej reformy bude zlepšiť kvalitu a efektivitu výchovy a vzdelávania detí a mládeže. Školy by mali upustiť od bifľovania encyklopedických informácií a nepotrebné a zbytočné informácie by mala nahradiť výučba praktických poznatkov a informácií potrebných pre život.

Podľa informácií z MŠ Kurikulárnu radu tvoria odborníci z oblasti školstva. Sú medzi nimi spoluautori Milénia Miron Zelina a Vladislav Rosa, rektorka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Beáta Kosová, predsedníčka Asociácie učiteľov angličtiny Eva Tandlichová, výskumný a vývojový pracovník Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) pre dejepis na stredných školách Viliam Kratochvíl, generálny riaditeľ Sekcie regionálneho školstva MŠ SR Peter Juráš, riaditeľ Štátneho inštitútu pre odborné vzdelávanie Ivan Stankovský, vedecký tajomník ŠPÚ Ľudovít Hajduk a vedúci oddelenia školstva, mládeže a športu Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Korbas. Tajomníkom Kurikulárnej rady sa stal poradca ministra školstva Zdenko Krajčír.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh zásad zákona o výchove a vzdelávaní bude predmetom odbornej verejnej diskusie v Učiteľských novinách, ale aj na pripravovanej konferencii, ktorá sa uskutoční v júni tohto roku.

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 844
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 566
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 910
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 237
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 991
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 726
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Patrik Lamper (Košice) v súboji s Dávidom Okoličánym (Nitra). Vo finále Tipos extraligy sa očakáva dlhá séria a výborný hokej.

Finálová séria sa začína v piatok v Košiciach.


Ondrej Rusnák
Juraj Slafkovský sa so spoluhráčmi z Montreal Canadiens teší po strelenom góle.

Pozrite si dvojice a program 1. kola play-off NHL. Vo vyraďovacej časti si môže zahrať 6 Slovákov.


TASR
Harry Maguire oslavuje víťazný gól v odvete štvrťfinále Európskej ligy Manchester United - Olympique Lyon (5:4).

Na Old Trafforde padlo deväť gólov.


Sidney Crosby (vľavo) a Alexander Ovečkin v zápase NHL Pittsburgh Penguins - Washington Capitals.

Nepostupujúci Rangers vynuloval Tampu s Černákom.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu