BRATISLAVA 13. apríla (SITA) - Akademický senát Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave nesúhlasí s tým, aby mu vysokoškolská novela obmedzila právomoci. Pripravované zmeny neprekážajú rektorovi školy a prezidentovi Slovenskej rektorskej konferencie Vladimírovi Bálešovi. Senátu sa nepáči "značné oslabenie právomocí akademických senátov. Naopak, výrazne posilňuje právomoci rektora vysokej školy a správnej rady," uvádza sa v stanovisku senátu, ktoré agentúre SITA poskytol jeho predseda Milan Žalman.
Správnu radu by po novom malo tvoriť 14 členov, pričom šesť bude navrhovať rektor, ďalších šesť vyberie minister školstva po vyjadrení rektora. Jedného člena navrhne zamestnanecká časť akademického senátu a jedného študenti. "Proces vymenovania členov správnej rady teda umožňuje rektorovi priamo ovplyvniť zloženie veľkej časti orgánu, ktorý jednoznačne ovplyvňuje chod a riadenie verejnej vysokej školy a od ktorého rozhodnutí je rektor v určitých veciach závislý," píše sa v stanovisku. Správna rada by mala rozhodovať o plate rektora a rozpočte školy. Senát novej úprave vyčíta, že paradoxne na úrovni fakulty bude rozpočet schvaľovať akademický senát fakulty na návrh dekana.
Senát ďalej kritizuje, že zmeny sa navrhujú bez toho, aby sa zanalyzovala činnosť správnych rád a akademických senátov. Členovia senátu aj preto požadujú, aby sa nemenili doterajšie kompetencie jednotlivých orgánov. Proti zmenám je aj prorektor Žilinskej univerzity v Žiline Michal Pokorný, ktorý ministerstvu poslal k novele pripomienku. Pokorný takisto chce ponechanie pôvodných kompetencií pre akademický senát.
Akademický senát STU si myslí, že návrh novely išiel nad rámec zásad, ktoré spracoval rezort školstva. Podľa senátu nespĺňa základnú požiadavku, aby zákon obsahoval len podstatné všeobecné pravidlá činnosti vysokých škôl.
Vysokoškolská novela je už zaradená do programu vlády na budúci týždeň v stredu. Minister školstva Ján Mikolaj dnes potvrdil, že medzi ministrov príde Vladimír Báleš.