Košice 14. apríla (ČTK) - Na východnom Slovensku môže byť po roku 2015 nedostatok zdrojov pitnej vody. Upozornila na to Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), hlavný dodávateľ vody do domácností v Prešovskom a Košickom kraji. Podľa stále platného uznesenia vlády by totiž mali v budúcnosti odstaviť viaceré využívané zdroje, ktoré sa považujú za rizikové.
"Do roku 2015 máme dostatok vody z vlastných zdrojov, po tomto roku ale kapacity nemusia stačiť pokryť spotrebu obyvateľstva," povedal technický riaditeľ VVS Rudolf Kočiško. Podľa uznesenia vlády z roku 1996 by sa totiž mali postupne odstaviť viaceré vodné zdroje v okolí Košíc, napríklad Družstevná pri Hornáde, Sokoľ či zemplínske zdroje Topoľany, Hrádok, Lastomír alebo úpravňa vody Boťany.
Vláda navrhla vyradiť tieto vodné zdroje aj pre ekologické havárie z 80. rokov. Z niektorých chemických podnikov na východnom Slovensku vtedy unikli nebezpečné chemické látky, ktoré zamorili povrchovú a podzemnú vodu. "Na týchto vodných zdrojoch robíme pravidelný monitoring, práve pre znečistenie bifenylmi a fenolmi," uviedol Oliver Petrík z VVS. Dnes sú však podľa neho tieto zdroje v dobrom stave, znečistenie už výrazne kleslo. Preto by vláda mala svoje uznesenie prehodnotiť, povedal Petrík. Viaceré z bývalých chemických podnikov už medzitým zanikli a riziko znečistenia sa znížilo.
Ak VVS vodné zdroje odstaví, kapacity zdrojov pitnej vody nebudú dostatočné. Podľa Kočiška by v takom prípade riešením bola výstavba vodárenskej nádrže Tichý Potok. S tou však už v minulosti ostro nesúhlasili ekologickí aktivisti.
Na východe Slovenska sa nachádza zároveň aj najväčší zdroj povrchovej pitnej vody na Slovensku vodárenská nádrž Starina.