Bratislava 15. apríla (ČTK) - Slovenská vláda by mala do konca mesiaca vypísať súťaž na výber agentúry, ktorá bude mať na starosti informačnú kampaň pred plánovaným zavedením eura od roka 2009. Do jedného mesiaca by mal byť pripravený aj návrh zákona, ktorý celkovo upraví prijatie spoločnej európskej meny. V rozhovore pre ČTK to povedal splnomocnenec vlády pre euro Igor Barát.
"Sme tesne pred vypísaním verejnej súťaže na komunikačnú agentúru," uviedol Barát. Konkrétny termín však nespresnil. Kampaň by mala prebiehať v médiách, materiály by mali dostať všetky domácnosti a počíta sa aj so zriadením internetovej stránky či telefónnej linky o eure.
Spoločnosť, ktorá bude s vládou a centrálnou bankou (NBS) spolupracovať, by mala byť známa do konca júna. "Kampaň sa bude realizovať až v roku 2008, pretože jej príliš skorý štart by bol neefektívny," dodal splnomocnenec. O vstupe Slovenska do Európskej menovej únie sa pritom rozhodne až v polovici roka 2008.
Takzvaný generálny zákon, ktorý všeobecne upraví prijatie eura, by mal parlament schváliť s účinnosťou od januára budúceho roka. Právna norma upraví napríklad prepočet z korún na eurá, pravidlá duálneho zobrazovania cien, ako aj kontrolu.
S eurom by sa mali podľa Baráta ešte pred jeho prijatím zoznamovať aj žiaci základných a stredných škôl. S ministerstvom školstva totiž pripravuje projekt, ktorý by mal od februára 2008 rozšíriť učebné osnovy o problematiku spoločnej európskej meny. Mladší žiaci vo veku od siedmich do 12 rokov by mali potom dostávať základné údaje o novom platidle, starší študenti od 13 do 18 rokov získajú podrobnejšie informácie.
V súčasnosti sa s eurom podľa Baráta zoznamujú hlavne firmy. "Ich informácie zatiaľ nie sú dostatočné. Vidím však rastúci záujem súkromných aj štátnych organizácií, ktoré si začínajú uvedomovať naliehavosť problému a začínajú to riešiť," poznamenal.
Spoločnosti totiž musia ešte pred zmenou napríklad v dostatočnom predstihu upraviť svoje informačné systémy. Firmy zaujímajú hlavne legislatívne otázky alebo technické problémy, napríklad ako bude v praxi vyzerať dvojité oceňovanie v korunách aj eurách, uviedol Barát. Ľudia sa naopak najčastejšie zaujímajú, či nebudú neodôvodnene rásť ceny, doplnil.
Niektoré prípravy na zavedenie eura na Slovensku v minulosti skôr stagnovali, pretože v krajine chýbal sedem mesiacov vládny splnomocnenec. Po vlaňajšom nástupe nového kabinetu Roberta Fica sa funkcie vzdal bývalý splnomocnenec Ivan Štefanec a Barát do kresla zasadol až vo februári tohto roka. Predtým pôsobil ako hovorca centrálnej banky.
Pred prijatím eura musí krajina splniť viaceré ekonomické kritériá. Za najťažšie sa v prípade Slovenska považuje zníženie inflácie, ktorá by mala dosiahnuť najviac 1,5 percenta nad priemernou infláciou troch členov Európskej únie s najnižším rastom spotrebiteľských cien. Za ťažkú podmienku považujú ekonómovia aj zníženie verejného schodku na tri percentá hrubého domáceho produktu. S kritériom verejného dlhu a stability dlhodobých úrokových sadzieb, ako aj stability kurzu by naopak krajina nemala mať výraznejšie problémy.
Pokiaľ Slovensko zavedie euro v roku 2009, bude prvou z krajín Vyšehradskej štvorky, ktorá vstúpi do Európskej menovej únie. Z nových východoeurópskych členov Európskej únie zatiaľ euro zaviedlo len Slovinsko.
prl fil