Desiatky chránených sysľov, ktoré žijú na lúkach v areáli bratislavského letiska, v týchto dňoch našli nový domov na Záhorí neďaleko obce Kuchyňa. Malé bylinožravé hlodavce musia totiž ustúpiť plánovanej výstavbe ďalších parkovacích miest v okolí letiska. Priťahujú tiež veľké dravé vtáky, ktoré sú nebezpečné pre pohybujúce sa lietadlá.
"Odchyt začal na lúke na parkovisku, tento týždeň sa presunie aj na letiskové plochy," povedala ČTK hovorkyňa bratislavského letiska M. R. Štefánika Zora Kalousková. Minulý týždeň ochranári presunuli do novej lokality asi tri desiatky sysľov pasienkových, celkovo ich majú z priestoru budúceho rozšíreného parkoviska odchytiť zhruba stovku, dodala.
"Biológovia určili ako najvhodnejší termín odchytu obdobie párenia pred narodením mláďat. Syseľ je tvor teplomilný, vylieza s prvými jarnými vyššími teplotami," poznamenal Peter Plecha z oddelenia letiskových plôch a životného prostredia letiska.
S odchytom dnes začali študenti Katedry ekológie a environmentalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pod metodickým dozorom pracovníkov nitrianskeho Regionálneho centra ochrany prírody. "Keďže výstavba sa má začať čo najskôr, tak, aby bola ukončená pred začiatkom hlavnej sezóny, je nutné malého chráneného obyvateľa premiestniť na vhodnejšie miesto skôr, ako sa do jeho chodbičiek a dier pustia bagre," uviedla Kalousková.
Svoj nový domov nájdu sysle na pasienkoch, na ktorých im ochranári pre ľahšiu asimiláciu navŕtali diery do zeme. „Niektoré samičky sme odchytili už gravidné, takže by bolo veľmi vhodné, keby nové potomstvo už priviedli do nového domova. Celkovo je syseľ dobre odolný voči stresu, chytré zvieratko je nenáročné a prispôsobivé a citlivý presun, ešte v deň odchytu, znáša veľmi dobre," skonštatoval Michal Ambros zo správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie.
Malé hlodavce sú prirodzenou potravou viacerých dravcov, ktoré na bratislavské letisko nalietavajú z Malých Karpát. Sysle sťahujú na vopred pripravený priestor pri obci Kuchyňa, v blízkosti ktorej sa nachádza vojenské letisko. Podľa Kalouskovej však bezpečnosť armádnych strojov ohrozovať nebudú.
Syseľ, ktorý bol za socializmu považovaný za škodcu a postupne sa stal ohrozeným druhom, si v posledných rokoch vytvoril v okolí bratislavského letiska svoju najväčšiu kolóniu na Slovensku. Neškodný hlodavec so sivohnedým kožúškom si obľúbil tiež pasienky pri košickom a viedenskom letisku, spoločnosť zvykne robiť aj návštevníkom golfových ihrísk.
Autor: zh

Beata
Balogová
