BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Slovensko síce predbehlo v počte výskumníkov svojich susedov Česko, Maďarsko a Poľsko, ale zaostáva za priemerom Európskej únie.
Najviac pracovníkov výskumu a vývoja našlo zamestnanie v Bratislavskom samosprávnom kraji. Podľa návrhu správy o stave výskumu a vývoja za rok 2006, ktorú ministerstvo školstva predložilo do pripomienkového konania, robí tu viac než 50% z vyše 14-tisíc pracovníkov. Na druhej priečke je Košický samosprávny kraj s takmer dvetisíc výskumníkmi. Najmenej, necelých 500 ich našlo uplatnenie v Prešovskom samosprávnom kraji.
Problém máme aj s nedostatkom peňazí na výskum a vývoj. "V porovnaní s jednotlivými členskými štátmi EÚ sú výdavky na výskum a vývoj na Slovensku jedny z najnižších a v ostatných rokoch majú iba mierne stúpajúcu tendenciu," uvádza sa v materiáli. Za nedostatok sa považujú nízke investície súkromného sektora. Málo financií spôsobuje slabé prístrojové a technické vybavenie vo všetkých sektoroch výskumu a vývoja. Rezort školstva preto plánuje daňové výhody pre firmy.
O zavedení daňových stimulov ešte musí rokovať s rezortom financií. Obe ministerstvá spoločne vypracujú analýzu, na základe ktorej by sa určil konkrétny typ daňových stimulov.