VYSOKÉ TATRY 16. apríla (SITA) – Prioritou Asociácie horských sídiel Slovenska v tomto roku je vypracovanie Štatútu horského sídla. „Je to významný krok pre ďalšiu prácu a postup Asociácie smerom k vláde, parlamentu, ale i smerom navonok,“ uviedol po dnešnom valnom zhromaždení asociácie staronový predseda a primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Asociácia chce v tomto roku aktívne pôsobiť aj pri príprave nového stavebného zákona. Horské sídla pociťujú veľký problém s tzv. apartmánovými domami a bytmi, ale i víkendovými chalupami. V súčasnom zákone tieto veci nie sú podľa predstaviteľov asociácie dostatočne ošetrené, a tak vznikajú rozličné problémy. Doteraz sú tieto objekty charakterizované ako stavby určené na bývanie. Podľa predstaviteľov horských sídiel by tieto zariadenia mali byť zaradené medzi objekty cestovného ruchu. Problémom je najmä otázka platieb za komunálny odpad, ktorý sa v súčasnosti platí podľa miesta trvalého pobytu. Členovia Asociácie horských sídiel sa chcú podieľať aj na príprave a v prípade prehodnocovania aj na zonácii národných parkov, chránených vtáčích území či území Natura 2000 tam, kde zasahujú do horských sídiel.
Za najvýznamnejší úspech štvorročného pôsobenia Asociácie horských sídiel považuje Ján Mokoš zmenu financovania obcí a miest s vyššou nadmorskou výškou. Podľa predsedu asociácie zvýšenie prostriedkov zo štátneho rozpočtu nie je žiadnym zvýhodnením horských sídiel. „Je to čiastočné odstránenie a zmiernenie diskriminácie za uplynulé desaťročia,“ uviedol Mokoš.
Asociácia horských sídiel Slovenska vznikla v roku 2003, keď záujmové združenie založilo mesto Vysoké Tatry a obce Bystrá, Demänovská Dolina, Donovaly, Hrabušice a Zuberec. V súčasnosti má asociácia 95 členov. Podmienkou členstva je, aby sa obec nachádzala v nadmorskej výške minimálne 600 m n. m. a do jej katastra zasahovalo chránené územie na úrovni národného parku alebo chránenej krajinnej oblasti. Na Slovensku je takýchto miest a obcí 241. Žije v nich 6,5 % obyvateľstva Slovenska a zaberajú 11 % plochy jeho územia, najmä v samosprávnych krajoch Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom, Žilinskom, čiastočne aj v Trenčianskom.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.