Trenčín 16. apríla (TASR) - Vyše 900 hrobov z obdobia mladšej a neskorej doby bronzovej už našli archeológovia v okrajovej časti Trenčína. Výskum, ktorý v minulých rokoch robili pred výstavbou nákupného centra, odhalil jedno z najväčších pohrebísk lužickej kultúry.
V roku 2002 bolo odkrytých 240 žiarových hrobov, v roku 2003 ďalších takmer tristo. Archeológovia v týchto dňoch pokračujú vo výskume, pretože areál by mal byť rozšírený o ďalšiu výstavbu. Ivan Cheben z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre predpokladá, že celkový počet objavených urnových hrobov v lokalite prekročí tisícku.
Hroby sa nachádzajú len niekoľko desiatok centimetrov pod povrchom. Niektoré sú poškodené, zrejme aj orbou na poliach. Nálezy prevezú do Nitry, kde ich budú priebežne rekonštruovať.
Pohrebisko na okraji Trenčína je jedno z najväčších, ktoré sa z tohto obdobia na Slovensku objavili a skúmali. Pochovávalo sa na ňom niekoľko storočí, hroby pochádzajú z obdobia rokov 1400 až 700 pred naším letopočtom. Spálené pozostatky mŕtvych sú uložené v keramických nádobách, ktoré sa vyrábali špeciálne pre pohreb. V niektorých hroboch našli aj veci dennej potreby - bronzové ihlice, drobné šperky, vlasové krúžky. V lokalite objavili aj kostrové hroby, ale sú z obdobia eneolitu a nesúvisia s pohrebiskom.
Ľudia lužickej kultúry osídľovali v dobe bronzovej a v staršej dobe železnej územie od Nemecka po Ukrajinu. Príslušníci tohto národa svojich mŕtvych spaľovali na obetných hraniciach a popol ukladali do urien.