KOŠICE 16. apríla (SITA) – Leosoochranárske zoskupenie VLK požiadalo o zastavenie ťažby kalamitného dreva v rezerváciách v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku. Ako dnes agentúru SITA informoval náčelník zoskupenia VLK Juraj Lukáč, VLK má k dispozícii expertný posudok o stave vyťaženej plochy v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina, ktorý tvrdí, že ťažba poškodila biotopy Horské jelšové lužné lesy a Smrekové lesy čučoriedkové. Súčasne poškodila biotopy desiatok chránených druhov, z ktorých boli mnohé pri ťažbe usmrtené. „Podrobný záznam je v posudku, ktorý sme dnes zaslali Slovenskej inšpekcii životného prostredia v Košiciach a Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru v Poprade. Obidve inštitúcie sme požiadali o zastavenie ťažby,“ informoval Lukáč.
Podľa Lukáča sa ťaží bez súhlasu na zásah do biotopov podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny, bez výnimky z ochrany druhov, bez posúdenia vplyvu na životné prostredie a bez rozhodnutia orgánu ochrany prírody o podmienkach vykonania činnosti. „Lesníci nemajú žiadne rozhodnutie štátneho orgánu o tom, že môžu zasiahnuť do biotopov európskeho alebo národného významu, ktorými Tichá a Kôprová dolina sú,“ tvrdí Lukáč.
V Tichej a Kôprovej doline, ktoré sú národnými prírodnými rezerváciami, začali lesníci v lokalitách so štvrtým stupňom ochrany ťažiť kalamitné drevo minulý týždeň, keď dostali nariadenie lesného úradu likvidovať kalamitu, aby sa nepremnožil podkôrny hmyz, ako aj na základe odborného stanoviska Krajského úradu životného prostredia, že nemusia mať posúdenie vplyvu činnosti na životné prostredie.