KOŠICE 16. apríla (SITA) – Takmer štyritisíc podpisov pod petíciu proti terajšiemu smerovaniu slovenského zdravotníctva a nútenému prepoisteniu časti občanov vyzbierala za tri týždne Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ). Dnes o tom agentúru SITA informoval prezident SLÚŠ Andrej Janco.
Občania nesúhlasia s plánovaným smerovaním zdravotníctva a vláde i ministerstvu zdravotníctva adresujú svoje požiadavky.
Požadujú, aby vláda splnila svoje predvolebné sľuby a dala toľko peňazí do zdravotníctva, ako sľubovala pred voľbami. Po zrušení poplatkov a zvýšení cien energií a nájmov je v zdravotníctve relatívne ešte menej financií, ako bolo za minulej vlády.
Občania žiadajú, aby vláda odstúpila od svojho zámeru násilne prepoistiť ekonomicky neaktívnych občanov zo súkromných do verejnoprávnych poisťovní. Znamenalo by to faktickú likvidáciu súkromných zdravotných poisťovní a po takomto nekalom vyradení konkurencie by už nemusela štátna poisťovňa o poistenca súťažiť. Diktát jednej poisťovne by musel prijať aj pacient aj zdravotnícke zariadenie, nemali by inú možnosť.
Signatári petície požadujú, aby sa príjmy (aj platy) v zdravotníctve odvíjali od skutočne odvedenej práce a žiadajú zákonom zabezpečiť rovnaké podmienky činnosti pre súkromné aj pre štátne zdravotnícke zariadenia, ale aj pre zdravotné poisťovne.
„Roky demokracie pomohli ľuďom na Slovensku samostatne myslieť a nebáť sa prejaviť svoj nesúhlas so smerovaním zdravotníctva späť pred reformu do obdobia zmätku a rozkrádania, ktoré tu predtým vládli. Ľudia si uvedomujú nebezpečenstvo, vyplývajúce z plánovaného smerovania zdravotníctva, či už z hľadiska jeho financovania, úrovne poskytovaných služieb, alebo aj slobôd občana,“ mieni Janco.
Podľa SLÚŠ si občania uvedomujú, že vláda najprv zmení zdravotnícke zákony tak, aby zanikli súkromné poisťovne, potom sa vytvoria podmienky, aby funkciu väčšej časti súkromných špecializovaných ambulancií prebrali štátne nemocničné ambulancie. Po zániku časti nemocníc a súkromných ambulancií bude na trhu vyššia ponuka práce zdravotníkov a preto klesne cena ich práce. Prácu nervóznych, podfinancovaných a preťažených zdravotníkov pocítia aj pacienti.
„Je smutné, že s reformami v zdravotníctve sme začali prví a ak sa nespamätáme, nakoniec budeme jediní, ktorí ich nebudú mať. O tom, že sa reforma musí dokončiť tak, ako bola začatá, nepochybuje nik z rozumných ľudí, ktorí sa nedajú oklamať planými rečami,“ uviedol Janco.