POPRAD 17. apríla (SITA) – Kým vo Vysokých Tatrách ešte definitívne neskončila zimná sezóna, v Slovenskom raji už na budúci týždeň pripravujú otvorenie letnej turistickej sezóny. „Zimná sezóna je doplnkovou sezónou v Slovenskom raji. Zima dopadla dobre v južnej časti, k čomu prispelo obnovenie lyžiarskych stredísk Dedinky, Mlynky. Na škodu celej zimnej sezóny bolo, že v roklinách nebol ľad a to trochu poznačilo celú sezónu,“ zhodnotil zimnú turistickú sezónu predseda Záujmového združenia obcí Mikroregión Slovenský raj – sever predseda Štefan Labuda. Napriek tomu, uplynulú zimnú sezónu v Slovenskom raji nepovažujú podnikatelia za nič dramatické, „pretože sú zvyknutí na letnú sezónu a vedia, že zima je len doplnkovou sezónou,“ doplnil Š. Labuda.
Letnú turistickú sezónu v Slovenskom raji otvoria po prvýkrát v histórii spoločne a jednotne všetky obce združené v Mikroregióne s výnimkou Smižian. Členom Mikroregiónu sa tento rok stalo aj mesto Spišská Nová Ves. Členmi Mikroregiónu Slovenský raj – sever sú v súčasnosti obce Arnutovce, Betlanovce, Dedinky, Hrabušice, Hranovnica, Letanovce, Mlynky, Spišské Tomášovce, Spišský Štiavnik, Stratená, Vernár, Vydrník a mesto Spišská Nová Ves. Členmi združenia sú aj Správa Národného parku Slovenský raj a oblastné stredisko Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji. Tohtoročné otvorenie letnej sezóny bude trojdňové, 27. až 29. apríla. Vstupné do národného parku sa v lete nezmení. Ostáva jednotná cena 40 korún pre dospelých a 20 korún pre deti. Novinkou je, že obyvatelia členských obcí a mesta Spišská Nová Ves budú mať vstup do Slovenského raja bezplatný.
Slovenský raj je podľa prieskumov spoločnosti TNS SK druhým najatraktívnejším regiónom Slovenska, hneď po Vysokých Tatrách. „Zarazilo ma jedno, ako sa rozdeľujú finančné prostriedky,“ uviedol Š. Labuda. Podľa predsedu Mikroregiónu, tieto prieskumy by nemali byť len na informovanie verejnosti, kto je aký atraktívny. Nad výsledkami prieskumov by sa mali zamyslieť kompetentní a podľa toho aj rozdeľovať peniaze na rozvoj cestovného ruchu. O Slovenský raj majú okrem domácich návštevníkov najväčší záujem návštevníci z Českej republiky, Maďarska a Poľska. V týchto krajinách členovia združenia míňajú aj najväčšiu časť prostriedkov na propagáciu.