Novotný: Valentovič si umyl ruky ako pilát

Podľa SDKÚ-DS treba na dobré nadviazať, chybné opraviť a čo sa nestihlo, dopracovať.

Dzurinda poukázal na rozhodnutia ľavicovej vlády v Maďarsku i pravicovej v Česku, ktoré zavádzajú reformy vrátane zavedenia poplatkov. Zásady ďalšieho postupu, ktorý by mala vláda podľa Dzurindu zvoliť,(Zdroj: TASR)

Vláda je podľa SDKÚ-DS v rezorte zdravotníctva bezradná, minister Ivan Valentovič klame a umýva si ruky nad redukciou siete zdravotníckych zariadení. Na tlačovej besede strany to povedali predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Novotný kritizoval obsah správy o stave optimalizácie siete zdravotníckych zariadení, ktorú dalo ministerstvo zdravotníctva v piatok 13. apríla prostredníctvom internetovej stránky rezortu na skrátené pripomienkovanie. Skrátené je podľa Novotného preto, lebo ministrovi sa nepodarilo splniť úlohu pripraviť do konca apríla racionalizáciu siete zdravotníckych zariadení, keďže zvýšené platby štátu do poisťovní garantuje rozpočet len do apríla a Valentovič tak "zúfalo potrebuje predložiť do vlády aspoň niečo, čo by sa z diaľky podobalo racionalizácii." Správa podľa Novotného obsahuje faktické i logickú chybu v tom, že pre malé nemocnice nemajú koncové dostatok peňazí. "Do koncových nemocníc môžete naliať ľubovoľný objem peňazí a vždy budú v strate, kým sa nedokončí ich transformácia na také formy, ktoré by nútili manažment hospodáriť ekonomicky výhodne," povedal Novotný. Dodal, že zrušenie malých nemocníc liečbu naopak predraží, keďže pacienti pôjdu do koncových, kde je liečba drahšia. Postup ministerstva je podľa Novotného zlý, čo dokázal krach rokovaní riaditeľov nemocníc a samosprávnych krajov o redukcii nemocníc, preto minister zvolil cestu rokovaní so zdravotnými poisťovňami.

Valentovič podľa Novotného na pondelkovej tlačovej besede klamal, keď tvrdil, že nepripravoval zoznam nemocníc na zrušenie. Novotný to dokumentoval ministrovými citátmi i samotným obsahom zverejnenej správy. "V poveľkonočnom období si minister ako Poncius Pilátus umyl ruky nad redukciou siete zdravotníckych zariadení," povedal Novotný s tým, že žiadna redukcia siete bez zmeny nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti nebude, lebo sa nedá zrealizovať. Minister Valentovič ani vláda sa tak podľa Novotného zodpovednosti nezbavia. "Vláda je totálne bezradná," dodal Dzurinda a pripomenul prísľub Roberta Fica v čase vlaňajších protestov lekárov, že po voľbách pri účasti vo vláde bude okamžite riešiť krízový stav a nasledovať budú systémové zmeny v zdravotníctve. "Dnes je úplne evidentné, že nemajú ani šajnu o tom, aké by tie zmeny mali byť, nie že by mali silu ich presadiť," povedal Dzurinda a vyzval vrátiť sa k reforme, ktorá podľa neho nebola ani dokonalá, ani dokončená. Preto by sa malo podľa neho nadviazať na dobré, opraviť chybné a dokončiť to, čo sa nestihlo.

Dzurinda poukázal na rozhodnutia ľavicovej vlády v Maďarsku i pravicovej v Česku, ktoré zavádzajú reformy vrátane zavedenia poplatkov. Zásady ďalšieho postupu, ktorý by mala vláda podľa Dzurindu zvoliť, "ak by mala odvahu a morálku," stoja na relevantných vzťahoch v rezorte - medzi poisťovňami, medzi poskytovateľmi a medzi poisťovňami a nemocnicami. Podľa SDKÚ-DS by mali stáť na súťaživosti a konkurencii, čomu však podľa neho odporujú súčasné kroky vlády, ktoré vedú k monopolizácii a konkurenciu spolu s motiváciou ničia. SDKÚ-DS preto podľa Dzurindu pripraví v krátkom čase ucelenú koncepciu reformy zdravotníctva, o ktorej chce rokovať nielen s opozičnými partnermi, ale aj s vládnymi stranami.

SMK: Nemocnice vôbec netreba rušiť

Strana maďarskej koalície (SMK) je proti rušeniu nemocníc a zastáva názor, že problémy v rezorte by sa mali riešiť zvýšením objemu peňazí. "Medializované snahy ministra a ministerstva zdravotníctva svedčia o nepremyslenosti jeho krokov," uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda SMK Pál Csáky. Zároveň tvrdí, že výroky Valentoviča o zvyšovaní platov zdravotníckym pracovníkom sú improvizáciou, ktorú treba čím skôr zastaviť aj za cenu tvrdších politických opatrení.

Predsedníctvo SMK chce preto na sobotňajšom zasadnutí v Lučenci hovoriť o možných "tvrdých politických krokoch".

Podľa SMK je situácia veľmi vážna, a tak sa na sobotňajšom zasadnutí predsedníctva strany budú zaoberať aj otázkou možného odvolania šéfa rezortu zdravotníctva. Strana bude naďalej koordinovať spoločný postup SDKÚ-DS. Podľa Csákyho, SMK nesúhlasí ani so zámermi ministerstva povinne poistiť všetkých poistencov štátu vo verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Csáky potvrdil, že ak takýto zákon parlament schváli, SMK sa pripojí k iniciatíve KDH napadnúť ho na Ústavnom súde SR.

Vláda by podľa podpredsedu SMK pre zdravotníctvo Imre Hugyivára mala naplniť svoje sľuby a zvýšiť platy zdravotníckych pracovníkov. Namiesto toho však podľa Hugyivára Valentovičove kroky narúšajú fungujúci systém založený na pluralite zdravotných poisťovní a na dohodách medzi poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Namiesto zásahov do systému zdravotného poistenia a rušenia lôžok by minister mal podľa SMK iniciovať širšiu diskusiu o budúcnosti zdravotníckych zariadení. Zainteresované by v tejto diskusii mali byť zdravotné poisťovne a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Ako uviedol Hugyivár, predchádzajúca vláda už reformu zdravotníctva vykonala a problémy by sa teraz mali riešiť navýšením zdrojov v zdravotníctve. "Zdravotníctvo už nie je čierna diera a peniaze investované do takto fungujúceho systému nie sú vyhodené peniaze," skonštatoval Hugyivár. Podľa SMK rušenie nemocníc nie je správne a zdravotné poisťovne nemajú ani možnosť neuzatvárať zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami. Neexistuje totiž zoznam zdravotníckych zariadení zaradených do verejnej minimálnej siete.

SMK podľa Csákyho bude pozorne sledovať osud zdravotníckych zariadení najmä na juhu Slovenska. Preto predstavitelia SMK a SDKÚ-DS navštívili nemocnicu vo Veľkom Krtíši, ktorá sa ocitla na neoficiálnom zozname neefektívnych nemocníc. Ako skonštatoval člen republikového predstavenstva Richárd Hamerlik, veľkokrtíšska nemocnica prešla reštrukturalizáciou, zredukovala počet lôžok aj pracovníkov. Z vlastných zdrojov investuje do zlepšenia svojho vybavenia, nebolo ju treba oddlžovať ani dotovať. Ako Hamerlik zdôraznil, nemocnica vo Veľkom Krtíši odosiela iba 3,7 % svojich pacientov do nemocníc vyššieho typu.

Valentovič odmieta kritiku opozície

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič dôrazne odmieta výroky opozície, ktoré v utorok odzneli na tlačových besedách SDKÚ-DS a SMK. Minister považuje podľa hovorkyne Silvie Balázsikovej považuje doslova za trúfalosť, aby tí zástupcovia predchádzajúcej vlády rozprávali o tom, že sa treba vrátiť k ich reforme a pokračovať v transformácií zdravotníckych zariadení. Podľa ministra totiž práve oni zdevastovali slovenské zdravotníctvo, z nemocničných komplexov odobrali lukratívne časti a teraz volajú po jeho dofinancovaní.

Strany súčasnej opozície podľa ministra počas svojho obdobia vládnutia spravili zo zdravotného poistenia obchod s poistencami a nesprávne nastavenou legislatívou umožnili podvodné prepoisťovanie poistencov. Z prostriedkov verejného zdravotného poistenia taktiež umožnili vytvárať zisk, ktorý sa môže použiť aj na iné účely, ako je nákup zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poisťovne môžu podľa ministra vinou legislatívy z predchádzajúceho obdobia míňať na svoje prevádzkové náklady neobmedzený finančný balík z vybratého poistného. "Zaťažili pacientov pre mnohých neúnosnými poplatkami a pripravili reformu zdravotníctva, ktorú odmietlo 70 % občanov SR," uviedol Valentovič.

Vyhlásenia opozície považuje minister za výsmech do očí poctivých občanov. Opozícia podľa neho stráca pevnú pôdu pod nohami a potrebuje niečím zaujať. "Keďže jej lídrom došli témy, vrhli sa na zdravotníctvo v snahe nazbierať na tejto agende cenné politické body," konštatuje minister. Valentovič si však myslí, že namiesto politických bodov tieto nekompetentné vyjadrenia prinesú opozícii skôr politické fiasko. "Občania tohto štátu sa opozičných katastrofických prognóz a scenárov nemusia obávať, všetky pripravované kroky ministerstva zdravotníctva majú jediný cieľ, ktorým je kvalitná a všetkým rovnako dostupná zdravotná starostlivosť. Občania sa už za krátku dobu pôsobenia Ivana Valentoviča vo funkcii ministra zdravotníctva mali možnosť o tom presvedčiť," uzatvára ministerstvo svoje vyhlásenie.

Fico nevidí dôvod hodnotiť Valentoviča

Predseda vlády Robert Fico nevidí dôvod, aby po desiatich mesiacoch hodnotil prácu ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Ako pre novinárov Fico uviedol, téma zdravotníctva je pre túto vládu jednou z najvýznamnejších. Fico odmietol kritiku opozície slovami: "Prekvapuje ma, kam chodí na tie výmysly. Veci, ktoré komunikuje, sa nezakladajú na pravde," vyhlásil premiér. Ako zdôraznil, prioritou sú pre vládu zdravotné poisťovne. "Chceme zabrániť, aby vytvárali zisk z peňazí ľudí, aby vykazovali päťstomiliónové zisky, a pritom peniaze v zdravotníctve nie sú," vyhlásil Fico.

Vláda zvýšila platby štátu za svojich poistencov zo 4 % priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve na 5 %. Toto zvýšenie však je len na prvé štyri mesiace tohto roku. Minister zdravotníctva má vláde predložiť plán šetrenia nákladov, ktoré by vykryli zvýšenie platieb na zvyšok roka, alebo presvedčiť vládu, že v rezorte už žiadne rezervy nie sú. Napriek blížiacemu sa termínu Fico zopakoval, že nevidí dôvod sa vyjadrovať k Valentovičovým krokom. Dodal však, že vie o možnosti reprofilizovať niektoré zdravotnícke zariadenia na sociálne alebo sociálno-zdravotné inštitúcie. "To je však ešte pomerne dlhá diskusia," uzavrel premiér.

aktualizované 15:29

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 633
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 276
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 532
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 6 820
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 073
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 962
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 949
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 497
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 493
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 463

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.

Neprehliadnite tiež

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých

Nicholsonová tiež zvažovala odchod z SaS, teraz má dve možnosti

Tvrdí, že ak zo strany odíde, tak odíde z politiky celkom.

Lajčák: Je dôležité, aby V4 nebola vnímaná ako zoskupenie proti EÚ

Slovensko patrí aj do Slavkovského formátu, kde komunikácia prebieha na expertnej úrovni.

Sulík alebo Matovič? Opozícia podľa niektorých poslancov nemá lídra

Predseda Most-Híd Béla Bugár otázku líderstva považuje za ťažkú.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop