Návrh novely Zákonníka práce pôjde na rokovanie vlády bez súhlasu zamestnávateľov.
Zamestnávatelia to dnes oznámili v tlačovej správe, hoci premiér Robert Fico niekoľko hodín predtým s ich zástupcami ohlásil rámcovú dohodu na väčšine sporných bodov.
Zástupca RÚZ Slavomír Hatina a AZZZ Tomáš Malatinský označili potom výsledok rokovaní za kompromis a zdôrazňovali, že sa im podarilo mnohé požiadavky presadiť.
Neskôr popoludní však v tlačovej správe iní zástupcovia oboch zamestnávateľských organizácií tvrdili, že na rokovaní sa s vládou a odbormi v skutočnosti dohodli len na dvoch z asi 30 sporných bodov, a to definícia závislej práce a schvaľovanie noriem spotreby práce. "Väčšina sporných bodov zostáva nedohodnutá a návrh novely bude predložený na rokovanie vlády SR bez súhlasu zamestnávateľov," uviedli organizácie.
"Je veľmi zlé, že tak vážna novela, akou je Zákonník práce, bude predložená na rokovanie vlády bez konsenzu sociálnych partnerov," povedal viceprezident RÚZ Jozef Špirko.
Zamestnávatelia budú naďalej presadzovať svoje pripomienky, aby tak podľa svojho stanoviska zabránili negatívnym dopadom návrhu novely Zákonníka práce na zamestnanosť a rozvoj podnikateľského prostredia na Slovensku. So svojimi návrhmi sú pripravení osloviť zástupcov parlamentných politických strán.
Fico hovoril o dohode
Premiér Robert Fico tvrdil, že sa so zamestnávateľmi a odborármi na spoločnom utorkovom rokovaní dohodol na najspornejších bodoch v návrhu novely Zákonníka práce (ZP).
"Došlo k rámcovej dohode, na najpodstatnejších výhradách sme sa dohodli," povedal po rokovaní premiér Robert Fico. "Niektoré otázky zostali ešte otvorené, o nich však už rozhodne vláda a parlament," doplnil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský.
Partneri sa údajne dohodli aj na formulácií závislej práce. "Nie je absolútne žiadny problém pokiaľ ide o živnostníkov. Tí sú vyriešení," dodal Fico. Podľa neho táto novela sa nebude dotýkať živnostníkov a nebude zasahovať do ich činnosti. "Dohodli sme sa, že v novelizácii Zákonníka práce bude presná formulácia závislej práce, čo vylúči v praxi také prípady, aby napríklad predavačka v Tescu bola živnostníčka," doplnil Fico. Podľa premiéra na druhej strane sa do Zákonníka práce zavedie inštitút dohody o pracovnej činnosti, ktorá umožní pracovať na desať hodín týždenne počas jedného roka. "Tým chceme prispieť k flexibilite pracovného trhu," povedal Fico.
Odborárom 16 hodín do mesiaca, zamestnávatelia nesúhlasia
Konfederácia odborových zväzov v zastúpení svojho prezidenta Miroslava Gazdíka na utorkovom stretnutí ustúpila od myšlienky, že by mali zamestnávatelia platiť jedného alebo viacerých odborárov, ktorí by vykonávali len prácu odborára. "Naformulovali sme však určité princípy krátkodobého uvoľňovania odborárov pre potreby vykonávania ich funkcie," dodal Fico.
Ide o to, že by zamestnávatelia jedného odborára uvoľnili na maximálne 16 hodín do mesiaca pre potreby, ktoré mu vyplývajú z funkcie. Na pracovisku by však museli byť minimálne 50 členovia odborov. "Tieto princípy ešte prerokujú zamestnávatelia vo svojich orgánoch a počkáme si na ich stanovisko," uviedol Fico.
Za najvážnejší problém zamestnávatelia považujú povinnosť platiť zo zákona odborových funkcionárov v podnikoch. "Z nášho pohľadu ide o principiálnu otázku. Zásadne nesúhlasíme s tým, aby zamestnávatelia zo zdrojov, ktoré sú určené všetkým zamestnancom, povinne znášali náklady na činnosť odborových funkcionárov," uviedol Špirko.
"Ak návrhy nebudú v rozpore s programovým vyhlásením vlády, nebudeme mať problém ich podporiť," doplnila pred novinármi Tomanová. Rozdielne názory na chystané zmeny pracovného práva v rámci vládnej koalície si ministerka vysvetľuje nedostatkom informácií. Novela mala pôvodne nadobudnúť účinnosť od júla, ministerstvo ju však napokon posunulo na začiatok septembra.
Malatinský, Hatina a Fico sú spokojní
Predstavitelia sa dohodli aj na normách spotreby práce. "Dohodli sme sa, že normy spotreby práce vzniknú na základe dohody medzi zamestnávateľmi a predstaviteľmi zamestnancov, s tým, že ak sa obe strany nedohodnú nastupujeinšpektorát práce, ktorý rozhodne kto má v tejto otázke pravdu," doplnil Fico. Do rozhodnutia inšpektorátu bude platiť rozhodnutie, ktoré prijme zamestnávateľ. Partneri rokovali aj o minimálnych mzdových nárokoch. "Tam sme sa dohodli, že ponecháme Zákonník práce v tom stave ako platí teraz," dodal Fico.
Zamestnávatelia, vláda a odborári rokovali aj o odstupnom zamestnanca, ktorý je prepustený z organizačných dôvodov. "Tu sme sa nedohodli, pretože máme úplne iný ideologický prístup. Myslíme si že v danom prípade treba viac chrániť zamestnancov. Chceme im zagarantovať, či zostanú vo výpovednej lehote alebo nie, že majú nárok na odstupné," uviedol Fico.
"Uvedené ustanovenie výrazne obmedzuje flexibilitu a zvyšuje náklady zamestnávateľov pri organizačných zmenách. Nesúhlasíme tiež, aby dochádzalo k posilňovaniu odborárskych kompetencií a k diskriminácii zamestnaneckých rád," konštatoval Rastislav Machunka, hlavný vyjednávač AZZZ.
Podľa Malatinského sa zamestnávateľským združením pri rokovaniach o novele Zákonníka práce veľa podarilo. "Môžem konštatovať, že dnešné rokovanie sa viedlo v konštruktívnom duchu," dodal po rokovaní Slavomír Hatina, ktorý je poverený vedením Republikovej únie zamestnávateľov. "Aj dnešným prístupom sme dokázali, že chceme novelou Zákonníka práce posilniť práva zamestnancov," konštatoval Gazdík. "Ak by v tejto podobe návrh novely Zákonníka práce bol schválený parlamentom tak je absolútne naplnený cieľ vlády," konštatoval Fico.
Obchodné komory: Zákonník práce môže spomaliť rast zamestnanosti
Na Slovensku sa zrejme spomalí rast zamestnanosti, ak vláda a parlament schvália novelu Zákonníka práce v súčasnej navrhovanej podobe. Zhodli sa na tom dnes zástupcovia deviatich zahraničných obchodných komôr. Veľké spoločnosti podľa nich svoje prevádzky nezatvoria, môžu však prehodnotiť svoje plány. Upravený Zákonník práce sa tiež môže stať nevýhodou pre krajinu pri rozhodovaní nových investorov.
"Nemyslím si, že jednotliví investori budú masovo odchádzať," poznamenala Barbara Šípošová z Francúzsko - slovenskej obchodnej komory, ktorá pracuje ako personálna šéfka v automobilke PSA Peugeot Citroën. Noví investori pri hodnotení podmienok podnikania však môžu zamieriť viac na juh, prípadne východ, a obísť tak Slovensko, dodala.
Nezamestnanosť je podľa ekonómov problémom
V minulom roku sa na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu zrýchlil rast zamestnanosti na 3,8 percenta z 2,1 percenta v roku 2005. V priemere za rok 2006 pracovalo 2,3 milióna ľudí. Vysoká nezamestnanosť, ktorá vlani klesla na 13,3 percenta z predvlaňajších 16,2 percenta, zostáva pritom podľa ekonómov jedným z najväčších problémov v krajine.
Zahraničné obchodné komory kritizovali deväť zámerov z novely Zákonníka práce, ktoré chce presadiť vláda premiéra Roberta Fica. Nepáči sa im napríklad posilnenie právomocí odborov. "Z ekonomického hľadiska je navrhované posilnenie postavenia zástupcov odborov a ich väčší vplyv v oblasti riadenia podniku neopodstatnené. (...) odbory nenesú podnikateľské riziko, neinvestujú vlastný kapitál a nevyžadujú sa od nich dostatočné skúsenosti s riadením podnikov," uviedli v stanovisku.
Komory namietajú aj proti obmedzeniu práce nadčas a počas noci, zákazu reťazenia pracovných zmlúv, predĺženiu plateného voľna pre návštevu lekára či úpravy vyplácania odstupného. Nepáči sa im obmedzenie práce živnostníkov, zrovnoprávnenie miezd vo všetkých regiónoch Slovenska a nové podmienky agentúrneho zamestnávania.
Od Ameriky po Japonsko
Okrem francúzskej obchodnej komory so zákonom nesúhlasí ani americká, britská, holandská, izraelská, japonská, rakúska, nemecká a švédska obchodná komora. Zastupujú väčšinu zahraničných spoločností, ktoré pôsobia na slovenskom trhu.
Navrhované zmeny Zákonníka práce podľa zamestnávateľov príliš vychádzajú v ústrety odborárom, s ktorými uzavrela Ficova strana Smer-SD dohodu o spolupráci pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Odborári zas tvrdia, že súčasný zákon je nevýhodný pre zamestnancov a naopak poskytuje väčšie výhody podnikom.
O novele Zákonníka práce by mala vláda rokovať v stredu; dnes podvečer o nej budú zrejme diskutovať šéfovia vládnych strán Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS. Opozícia, ktorá súčasný Zákonník práce v minulom volebnom období presadila, s materiálom nesúhlasí. Podmienky zamestnávania ľudí pritom boli spolu s daňovou reformou a ďalšími zmenami dôvodmi príchodu viacerých veľkých spoločností do krajiny, napríklad automobiliek PSA a Kia Motors ale aj výrobcu elektroniky Samsung.
aktualizované 17:46
Autor: zh

Beata
Balogová
