Bratislava 17. apríla (ČTK) - o firmy. Podľa súdov sa však nepreukázalo, že išlo o úplatok.
Exekútora chytila polícia v roku 2002 pri prijímaní peňazí od podnikateľa Jozefa Foltýna. Podľa Michnicu však išlo o riadne splatenie dlhov. Tvrdil, že ak by ho okamžite nezatkli policajti, bol by podnikateľovi vydal doklad o prijatí peňazí.
Exekútora prvý raz oslobodil prvostupňový okresný súd ešte pred troma rokmi. Sudca vtedy súhlasil, že policajti zatkli exekútora priskoro a nebolo možné posúdiť, či išlo o prijímanie úplatku. Sudca krajského súdu zas dnes povedal, že dôkazy proti Michnicovi boli nedôveryhodné. Voči dnešnému rozhodnutiu sa môže ešte teoreticky odvolať prokuratúra.
Foltýn ČTK ešte pred dnešným pojednávaním povedal, že ak by súd Michnicu oslobodil, bol by to výsmech spravodlivosti. Vo vyšetrovacom spise bolo podľa neho dostatok dôkazov, že išlo úplatok.
Advokát obžalovaného naopak tvrdil, že Foltýn je nedôveryhodný človek, ktorý mal byť podozrivý z prania špinavých peňazí. Tvrdil, že Foltýn svoju firmu Interfin protiprávne previedol na človeka, ktorý je vraj v policajných zoznamoch vedený ako takzvaný biely kôň, teda človek nastrčený k podvodným obchodom. Na firmu bola začatá exekúcia pre dlhy voči Poštovej banke. Podozrenia, že človek, ktorý spolupracuje s políciou pri úplatkárskej kauze, by mohol mať sám problémy som zákonom, sa objavovali vo viacerých korupčných aférach.
V Michnicovej kauze na začiatku vystupoval aj vtedajší vedúci úradu ministerstva spravodlivosti a neskorší šéf ministerstva Daniel Lipšic (KDH), ktorý v prípade neskôr vystupoval aj ako svedok. Foltýn totiž údajne pred zásahom zatelefonoval Lipšicovi a povedal mu, že niekto chce od neho úplatok. Lipšic vraj prípad potom oznámil policajnému viceprezidentovi.
Michnica dnes ČTK naznačil, že jeho prípad mohol súvisieť aj s kauzou zmeniek Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktoré vydal bývalý šéf SPP a minister hospodárstva Ján Ducký, ktorého neskôr zavraždili. "Domnievam sa, že celá kauza sa pred piatimi rokmi spustila voči mne preto, lebo som v tom čase mal vykonávať exekúciu voči SPP na základe Duckého zmeniek," povedal Michnica.
Zaplatenie zmeniek za asi pol miliardy slovenských korún žiadala česká Union banka, ktorá neskôr skrachovala. Nové vedenie SPP však po nástupe prvej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 1998 odmietlo uznať platnosť zmeniek, ktoré vystavil Ducký; ich celkový počet nie je známy. SPP vtedy zastupoval právnik Ernes Valko, ktorý podľa Michnicu pred začiatkom korupčnej aféry na neho podal námietku zaujatosti.
kbp fab boa