NEW YORK/BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Partneri z Európskej únie a Spojených štátov amerických si všimli priebeh a výsledky diskusie o Kosove na našej domácej politickej scéne, uviedol pre agentúru SITA minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš, ktorý od pondelka absolvuje dvojdňové rokovania na pôde Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku.
O Kosove rokoval so zástupcami EÚ, USA i s veľvyslancom Ruskej federácie pri OSN Vitalijom Čurkinom. Ako dodal, partneri z EÚ a USA mu položili viacero otázok. Nechcú spochybňovať politické dianie na Slovensku, uviedol Kubiš a dodal, že "sa pýtajú, či si uvedomujeme, že svojimi postojmi môžeme nahrávať tým, ktorí chcú zablokovať alebo bojkotovať riešenie kosovského problému. Či si uvedomujeme, že alternatívou neúspechu v riešení problému v Bezpečnostnej rade OSN môže byť rast nestability v regióne alebo nejaké ďalšie neprijateľné scenáre. Či si uvedomujeme, že môžeme narušiť jednotu EÚ a naši partneri to neprehliadli," zdôraznil Kubiš.
Dodal, že naši partneri označili za dôležité, že vláda SR chce v kosovskej otázke postupovať spoločne s krajinami EÚ. To je podľa Kubišových slov kľúčové. Treba to pripomínať našim partnerom nielen v EÚ, ale aj v Bezpečnostnej rade OSN, zdôraznil Kubiš. V BR OSN sú krajiny, ktoré radi poukazujú na nejednotnosť EÚ a pokúšajú sa to využiť vo svoj prospech.
Minister Kubiš v pondelok vystúpil aj na neformálnom stretnutí členov BR OSN s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom a predsedom Komisie Africkej únie (AÚ) Alphom Oumarom Konarém k vážnej situácii v západosudánskej provincii Darfúr. Kubiš hovoril o tom, že celý rok, čo sa medzinárodné spoločenstvo pokúšalo riešiť občiansku vojnu v Sudáne, by charakterizoval ako rok politických úspechov, vďaka ktorým sa mohli v provincii uskutočniť medzinárodné operácie, ale aj ako rok premárnených príležitostí, pretože medzinárodnému spoločenstvu sa nepodarilo zastaviť humanitárnu katastrofu v Dárfúre.
Medzinárodné spoločenstvo musí byť pripravené preukázať svoju netrpezlivosť razantnými krokmi. Upozornil na to, že neriešenie situácie v Sudáne zvyšuje riziko, že konflikt sa rozšíri do susedných krajín a toto si medzinárodné spoločenstvo nemôže v 21. storočí dovoliť, pripomenul Ján Kubiš.