SME

Aj po 60 rokoch od Tisovej popravy sa pohľady historikov na jeho pôsobenie líšia

Bratislava 18. apríla (TASR) - Aj 60 rokov od popravy prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa sa názory na jeho osobu v historickej obci ...

Bratislava 18. apríla (TASR) - Aj 60 rokov od popravy prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa sa názory na jeho osobu v historickej obci líšia.

Dušan Kováč z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied pripomína, že Tisom vedená Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS) patrila k európskym kresťansko-sociálnym stranám, ktorým bol vlastný nacionalizmus, antisemitizmus a xenofóbia. "Tragické pre Tisa bolo obdobie rokov 1938 - 1939, keď sa ako v zahraničnej politike nie veľmi rozhľadený politik pokúsil hrať úlohu vodcu slovenského národa. To ho napokon priviedlo k spolupráci s Hitlerom, k tomu, že v Hitlerovom zaujme vyhlásil samostatný Slovensky štát, v Hitlerovom záujme zatiahol Slovensko do vojny a napokon autoritatívny režim s výraznými fašistickými črtami sa obrátil proti vlastným občanom - predovšetkým voči Židom, Rómom, politickým odporcom a napokon proti slovenskému odboju," uviedol Kováč pre TASR. Tiso sa podľa neho z kolaborácie s Hitlerom už nikdy nevymanil. "Tiso tak zohral v slovenských dejinách negatívnu úlohu, a to bez ohľadu na to, čo pôvodne zamýšľal. Pre hodnotenie historických osobnosti sú dôležité nie úmysly, ale ich skutky," domnieva sa Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Karola Fremala z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa viacerí slovenskí historici zhodli v názore, že Tiso bol najvhodnejšou osobou na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v nesmierne ťažkých rokoch druhej svetovej vojny. Ináč by ju podľa neho vykonával Vojtech Tuka, vedúci predstaviteľ radikálneho krídla v HSĽS, ktorí spolu s Alexandrom Machom chceli na Slovensku zaviesť nacistický režim podľa vzoru hitlerovského Nemecka. Fremal tvrdí, že Tiso ako vykonávateľ najvyšších straníckych a štátnych funkcií na Slovensku v rokoch 1939 až 1945 bol priamo alebo nepriamo zodpovedný za všetko, čo sa v krajine odohralo. "Podľa môjho názoru však trest smrti a poprava nezodpovedali miere previnenia. Neudelenie milosti bolo jednou z najväčších politických chýb vtedajších štátnych a politických činiteľov," uviedol Fremal pre TASR. Tvrdí, že proces s Tisom mal politický charakter, bol do značnej miery neobjektívny, jednostranný, s vopred stanoveným rozsudkom. "Komunistická strana urobila všetko pre jeho odsúdenie a popravu. Komunisti dúfali, že jeho popravou znepriatelia evanjelické a katolícke krídlo v Demokratickej strane, ktorá sa rozštiepi a zanikne. Tým by sa anulovali výsledky volieb z mája 1946 a KSS by sa ujala moci na Slovensku," domnieva sa Fremal.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Tiso sa narodil 13. októbra 1887 v Bytči. Vysokoškolské vzdelanie získal na Viedenskej univerzite, kde promoval na doktora teológie. Po jeho vstupe do politiky v roku 1918 patril k zakladateľom Slovenskej ľudovej strany usilujúcej sa o autonómiu Slovenska v rámci Československej republiky (ČSR). O sedem rokov neskôr ho zvolili za poslanca parlamentu v Prahe. Po vyhlásení Slovenskej republiky 14. marca 1939 sa stal predsedom vlády, v tom istom roku 26. októbra prezidentom. Od októbra 1945 bol vo väzení v Prahe, neskôr v Bratislave. Žaloba ho obvinila z rozbitia ČSR, z podpory nemeckého vojnového úsilia, za zločiny proti ľudskosti a zo zrady na povstaní. V procese od 2. decembra 1946 do 15. apríla 1947 ho porota uznala vinným a odsúdila ho na trest smrti. Popravili ho 18. apríla 1947.

SkryťVypnúť reklamu

Na Tisov hrob už osadili nový pomník

K hrobu bývalého prezidenta slovenského vojnového štátu Jozefa Tisa na Martinskom cintoríne dnes dopoludnia umiestnili nový pomník. Popoludní do hrobu vrátia pozostatky, u ktorých nechala Spoločnosť Andreja Hlinku preskúmať DNA. Výsledky analýzy, ktoré majú dokázať, či ide o Tisove pozostatky, budú známe o niekoľko dní. ČTK to povedal Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku.

"Zaslúži si ho (pomník) za svoj vzorný kňazský život a za všetko dobré, čo pre národ vykonal," povedal Májek.

Pomník v tvare vyše dvojmetrového masívneho kríža urobili z čiernej švédskej žuly. "Obetoval svoj život za vieru a národ," stojí na ňom. Náhrobnú dosku zdobí asi 40-centimetrový slovenský znak.

SkryťVypnúť reklamu

Nový Tisov pomník nechalo urobiť Májekove občianske združenie v spolupráci s rímskokatolíckym farárom Štefanom Herényim z bratislavskej farnosti Blumentál.

K otvoreniu hrobu v marci viedli špekulácie, či tamojšie ostatky skutočne patria Tisovi. Podľa denníka Pravda nechal hrob koncom marca otvoriť a prekopať predseda nacionalistickej Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis. Májek však jeho účasť na výkope kostí odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 772
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 215
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 062
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 295
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 612
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 974
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 053
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu