PREŠOV 18. apríla (SITA) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) za posledné dva roky zaznamenal výrazný presun lekárov-špecialistov z nemocníc do ambulantnej sféry. Informoval o tom podpredseda PSK a zastupujúci lekár samosprávneho kraja Milan Baran, ktorý zverejnil údaje po povinnej preregistrácii lekárov a zdravotníckych zariadení k 1. januáru tohto roka. Podľa Andreja Havrillu, ktorý je členom komisie pre zdravotníctvo pri Zastupiteľstve PSK, môže odchod špecialistov v krátkom čase spôsobiť problémy. "Tento stav je o to vypuklejší, že ambulantní lekári dnes nemusia slúžiť v nemocniciach, ako to fungovalo v minulosti," uviedol Havrilla.
Podľa predstaviteľov PSK tento jav spôsobil nerovnováhu v systéme. "Nie som proti konkurencii v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ale nie som za to, aby sa len naháňali body a výkony pre finančné prostriedky zo zdravotných poisťovní,“ uviedol Havrilla. Podľa jeho odhadov jedna ambulancia potrebuje na prevádzku mesačne 70 - 200 tis. Sk, čo spôsobuje pri vysokom počte zariadení enormný tlak na zdravotné poisťovne. Odbor sociálnych vecí a zdravotníctva na Úrade PSK dostal za úlohu pripraviť do najbližšieho zasadnutia krajského zastupiteľstva prehľad zdravotníckych zariadení na území samosprávneho kraja a tiež návrh na ich racionalizáciu.
Podľa novely zákona poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti museli do konca roka 2006 požiadať PSK o nové povolenie na prevádzku svojej činnosti, čo využili takmer všetci. Od januára tohto roka o novú licenciu požiadalo ďalších 20 nových subjektov. V PSK vlastní povolenie na prevádzkovanie zdravotníckych zariadení vyše 2 100 subjektov. Za posledné dva roky ich počet vzrástol asi o 200, zvýšil sa najmä počet ambulancií prvého kontaktu a špecializovaných ambulancií.