TRNAVA 18. apríla (SITA) – Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zvažuje, že zníži výdavky nemocníc vo svojej pôsobnosti centralizáciou určitých oddelení do jednej, dvoch, prípadne troch nemocníc. "V kraji ich máme šesť s rôznou právnou povahou. Budeme hľadať spoluprácu medzi nimi,“ naznačil predseda TTSK Tibor Mikuš. Dodal, že sa pokúsia nemocnice s oddeleniami, ktoré sú dlhodobo na vysokej úrovni, posilniť a oddelenia nedosahujúce požadované kvality zrušiť. Mikuš tvrdí, že zefektívnenie vynakladania verejných prostriedkov nespočíva len v redukcii lôžok. "Ak totiž máte v nemocnici napríklad 15 oddelení po 40 lôžok a zrušíte 20 percent, tak to ešte neznamená, že ste na každom oddelení znížili náklady o 20 percent,“ argumentuje.
Ďalšia časť riešenia problému má podľa Mikuša spočívať vo vrátení lukratívnych činností, ktoré poisťovne vysoko honorujú, znova do nemocníc. Tretie východisko by mala zabezpečiť centralizácia činností súvisiacich s údržbou objektov či s energetikou. "Doterajší systém predpokladal, že riaditeľ nemocnice bude rozumieť aj údržbe budov, zaobstarávaniu a možno aj investičnej výstavbe. To sa jednoducho nedá,“ vyhlásil Mikuš.
"Dali sme si urobiť odborný audit nemocníc, ktorého závery sú v súlade s tým, čo avizovali naše odborné komisie,“ povedal Mikuš. Spresnil, že z auditu vyplývajú odporúčania smerovať v prvom rade k zvyšovaniu úrovne zdravotnej starostlivosti, zachovať existujúce vlastnícke vzťahy a tiež riešiť situáciu s terajšími pohľadávkami. "Podľa názoru odborníkov by sa samotné nemocnice vysporiadali s pohľadávkami možno v horizonte 10 až 15 rokov, čo je neprijateľné,“ reagoval Mikuš. Preto TTSK podľa neho hľadá spôsob, ako riešiť tento problém cez vyšší územný celok. "A potom budeme hľadať partnerov, ktorí majú pozitívne výsledky s riadením nemocníc,“ vysvetlil. Mikuš pripustil, že financovanie personálu je nemotivujúce a spôsobuje únik odborníkov. Verí, že komplex sporných otázok sa podarí ešte tento rok odstrániť.