Vláda dnes schválila návrh novely Zákonníka práce, ktorý má zlepšiť postavenie zamestnancov a odborov. Premiér Robert Fico novinárom povedal, že materiál podporili všetci členovia kabinetu.
Vláda v novele nakoniec navrhla aj tie zmeny, ktoré zástupcovia zamestnávateľov už skôr kritizovali. Proti úpravám, ktoré podporila vláda, sa následne postavila Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).
"Celkovo považujeme túto novelizáciu za významný posun smerom k zamestnancovi," povedal Fico. Zdôraznil, že koalícia v zásadných veciach novely neurobí žiadne ústupky pri prejednávaní materiálu v parlamente.
Vláda v novele navrhla napríklad sprísnenie podmienok opakovaného uzatvárania pracovného pomeru s pracovníkmi či povinnosť vyplácania odstupného aj vtedy, ak zamestnanec pracuje vo výpovednej lehote. Tieto možnosti zamestnávatelia dlhodobo kritizovali. Podniky tiež budú musieť uvoľniť a zaplatiť jedného odborára na výkon odborárskej činnosti na 16 hodín za mesiac, ak je v podniku aspoň 50 odborárov.
Fico odmietol kritiku obchodných komôr
Predseda vlády odmietol kritiku niektorých zamestnávateľov, zahraničných obchodných komôr a opozície, že novela ohrozí hospodársky rast krajiny a zhorší pružnosť pracovného trhu. "Ak bude (novela) schválená v predloženom znení, bude to značiť zhoršenie podnikateľského prostredia," tvrdil dnes pred novinármi člen vedenia RÚZ Marián Jusko.
Fico sa ešte v utorok dohodol so zamestnávateľmi a odborármi na definícii závislej práce, ktorá určí, v akých prípadoch môžu podniky najímať na práce živnostníkov. Práve tento bod novely sa považoval za jeden z najproblematickejších. Podľa Fica by sa už nemalo stať, že niektoré profesie, ako napríklad predavačka, budú vykonávané na základe živnostenského oprávnenia. Vláda tým chce vraj chrániť zamestnancov pred údajným tlakom niektorých zamestnávateľov, aby pracovníci prešli na živnosť.
Kabinet v novele ďalej navrhol, aby zamestnanci dostali odstupné vo výške dvoch mesačných platov aj v prípade, že pre výpoveď z organizačných dôvodov pracujú v podniku aj počas dvojmesačnej výpovednej lehoty. Po odpracovaní piatich rokov sa podľa Fica výpovedná lehota predĺži na tri mesiace a rovnako aj výška odstupného. V prípade schválenia predlohy parlamentom by firmy mohli so zamestnancom opakovane uzavrieť pracovný pomer na dobu určitú len raz za tri roky; podniky podľa RÚZ žiadali možnosť reťazenia pracovných pomerov trikrát za tri roky.
Novelu dnes vo vláde podporili aj zástupcovia menších koaličných strán, ĽS-HZDS a SNS, ktoré v minulosti niektoré ustanovenia predlohy kritizovali.
RÚZ urobila "obrovské množstvo kompromisov"
Viceprezident RÚZ Jozef Špirko doplnil, že únia pri rokovaniach urobila "obrovské množstvo kompromisov". Z RÚZ, ktorá je spoločne Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení partnerom vláde a odborom pri sociálnom dialógu, vystúpil v utorok Zväz zamestnávateľov dopravy, pôšt a telekomunikácií. Z únie tak odišli podniky, ktoré podľa Jána Oravca z vedenia RÚZ zamestnávajú 57.000 ľudí. To je približne šestina z celkového počtu zamestnancov firiem, združených v únii.
Nový zákonník práce, ktorý vyšiel viac v ústrety zamestnancom, nedávno začal platiť v susednom Česku. Odborníci však upozornili na to, že obsahuje okolo 80 vecných chýb, a preto sa pripravujú ďalšie zmeny. Zákonník kritizovali najmä zástupcovia podnikov.
Radičová: Pri novele ZP vláda uznala argumenty SDKÚ-DS
Pri schvaľovaní návrhu novely Zákonníka práce (ZP) vláda uznala argumenty a pripomienky strany SDKÚ-DS a stiahla podľa jej podpredsedníčky Ivety Radičovej časť pôvodných návrhov strany Smer-SD a ministerstva práce. Tie by totiž podľa Radičovej poškodili zamestnancov, pričom išlo o návrhy so snahou obmedziť nadčasy, ohroziť sezónnu prácu či skomplikovať zamestnávania dôchodcov. Nakoľko rozpory zo strany zamestnávateľov aj koaličných partnerov pretrvávajú, premiér deklaroval, že vláda neprijala konečnú verziu Zákonníka práce. "Preto je teraz na poslancoch v parlamente, aby využili odbornú diskusiu k Zákonníku práce na nevyhnutné opravy a doplnenia vládneho návrhu," povedala I. Radičová.
Nedokončený vládny návrh totiž podľa Radičovej stále obsahuje ustanovenia, ktoré poškodia záujmy niektorých zamestnancov, ako napríklad skomplikovanie zamestnávania učňov či zamestnancov agentúr dočasného zamestnania. Ustanovenia podľa nej zároveň neprimerane zhoršia postavenie zamestnancov, týka sa to napríklad zvýšenia zodpovednosti za škodu z 3- na 4-násobok platu a neprihliadania na majetkové pomery zamestnanca pri vymáhaní spôsobenej škody.
Ako pokračovala Iveta Radičová, SDKÚ-DS využije diskusiu v parlamente na predloženie vlastných doplňujúcich návrhov, keďže vládny návrh podľa nej nevenuje dostatočnú pozornosť najnovším európskym trendom zameraným na lepšie podmienky pre pracujúcich rodičov a nové možnosti zamestnávania dlhodobo nezamestnaných. "Na tieto trendy reagoval volebný program SDKÚ-DS a v tomto duchu pripravujeme pozmeňovacie návrhy, ktoré aktívne podporia pracujúce matky s deťmi a zároveň vytvoria lepšie prostredie pre vytváranie nových pracovných miest pre ľudí dlhodobo bez práce," dodala Radičová.
aktualizované 18:22Autor: zh

Beata
Balogová
