TRENČÍN 18. apríla (SITA) – Obyvateľom horskej obce Mojtín v okrese Púchov naďalej hrozí nebezpečenstvo a odrezanie od civilizácie. Tesne pred vstupom do dediny sa nad cestou týči narušený skalný masív, kde vznikla trhlina. Starosta František Staňo hovorí, že na jedinú prístupovú cestu do obce s 580 prevažne starými obyvateľmi hrozí pád až 50-tisíc ton brala. Podľa starostu pravdepodobne vďaka miernej zime zatiaľ popadali len menšie kamene.
Od vyvrcholenia situácie, kedy z masívu po odmäku padli aj trojmetrové balvany a SAD Trenčín na niekoľko dní cez kritický úsek nepremávala, prešiel už rok. Za tento čas sa na cestu osadili betónové zábrany, tie neskôr nahradili vyššie železné, ktoré na rozdiel od predošlých neprekážajú premávke na úzkej ceste, avšak pád celého brala by neuniesli.
Starosta navrhuje, aby sa čo najskôr na skalu vybrali horolezci a uvoľnili by najrizikovejšie skaly. Ako konečné a najideálnejšie riešenie nenavrhuje odstrel celého masívu, ale aby sa postupne od vrchu odstrelmi vytvorili na brale terasy. Kamene by tak nemali padať na cestu. Náklady na asanáciu masívu podľa jeho slov stále nie sú známe, dokonca ani samotný stav a pohyb brala.
Zriaďovateľom cesty do Mojtína je Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK), ale majiteľom brala je obec. Podľa starostu obec, ktorej ročný rozpočet dosahuje 2,6 milióna korún, nemá na odstrel peniaze, a preto by bolo dobré, keby na práce prispel samosprávny kraj aj štát. Financie by sa mohli vrátiť aj z predaja kamenia, domnieva sa Staňo.
Hovorkyňa TNSK Vlasta Henčelová však upozorňuje, že samosprávny kraj nemôže investovať do sanácie cudzieho majetku. TNSK podľa jej slov už investoval takmer 600-tisíc korún do zábran pri ceste a v rámci svojich možností už urobil maximum.
Ďalším problémom podľa starostu je, že pri odstrele brala by sa navyše mohla zrútiť aj cesta do obce, preto bude treba vybudovať aj náhradnú komunikáciu, ktorá by mohla byť ešte drahšia ako samotný odstrel. Ako jediná možnosť sa totiž črtá existujúca lesná cesta smerom na Tŕstie, avšak prvé tri kilometre cesty v ťažkom teréne sú v absolútne dezolátnom stave. Voda cestu zmyla, ostali len kamene, po ktorých prejde iba terénne auto. Podľa starostu treba cestu zasypať štrkom a vyasfaltovať. Keďže si Staňo nie je istý, komu pozemky pod cestou patria, nevie, kto by mal cestu zaplatiť.