NITRA 18. apríla (SITA) – Jozef Tiso bol jednou z tém diskusie dnešného duchovného seminára v Nitre, ktorý zorganizoval Spolok svätého Vojtecha v spolupráci s Kňazským seminárom svätého Gorazda. Podujatie sa konalo pri príležitosti 90. výročia vzniku časopisu slovenského katolíckeho duchovenstva Duchovný pastier, zároveň však aj na 60. výročie popravy prezidenta vojnového Slovenského štátu Tisa. Tiso bol tretím šéfredaktorom tohto periodika po Jozefovi Budayovi a Andrejovi Hlinkovi.
Z radov starších občanov v diskusii odznela požiadavka na obnovu Tisovho súdneho procesu i verejnej diskusie o jeho osobe. S týmto názorom sa stotožnil aj šéfredaktor Duchovného pastiera Daniel Dian. Dodal, že nastolenie otázky nebude ľahké, pretože „média sú dnes žiaľ v rukách proticirkevných skupín.“ Stanislav Ďurica vo svojej prednáške vyzdvihol Tisov negatívny postoj k nekresťanským ideológiám. V diskusii vystúpil aj poslanec Národnej rady SR za SNS Jozef Rydlo, ktorý vyhlásil, že 18. apríla chodí už od detstva pravidelne do kostola. Beata Blehová z Ústavu pre východoeurópske dejiny vo Viedni zdôraznila, že dodnes neexistuje objektívny historický výskum epochy slovenského štátu.
Podľa nitrianskeho diecézneho biskupa Viliam Judáka Tiso pôsobil vo veľmi ťažkej situácii, keď na seba ako katolícky kňaz zobral úrad prezidenta. „Je ešte veľa záležitostí, ktoré treba objasniť v súvislosti s jeho zodpovednosťou za všetko, čo sa počas existencie Slovenského štátu udialo – najmä s nespravodlivými zákonmi voči židovskému obyvateľstvu,“ povedal Judák pre agentúru SITA. Zdôraznil, že za tieto udalosti Tiso niesol zodpovednosť. „Bol kompetentný a informovaný o záležitostiach, ktoré my s odstupom času samozrejme odsudzujeme a nesúhlasíme s nimi,“ dodal Judák. Podľa neho by mali túto kontroverznú epochu slovenských dejín preskúmať objektívni a nezaujatí historici. Obnovu Tisovho procesu však nepokladá za reálnu. Išlo totiž o zvláštny retribučný politický proces, ktorým by sa zároveň otvorilo aj množstvo ďalších podobných procesov.
Judák sa nedávno zúčastnil exhumácie údajného Tisovho hrobu. „Našlo sa tam telo, ktoré malo kňazské atribúty, ale zatiaľ nevieme, či ide o telo prezidenta Tisa, pretože po poprave sa urobili určité opatrenia, aby sa toto miesto zneistilo. Rozšírila sa téza o jeho spopolnení v krematóriu v Brne a boli vykopané aj ďalšie hroby,“ povedal Judák. Telo bolo oblečené do kňazských šiat, okrem toho sa v hrobe našli okuliare, ruženec, kožené topánky a zhrdzavený zvyšok kovového kríža. Identitu tela určia testy DNA.