Katolíckeho kňaza Tisa, ktorého pre jeho spoluprácu s nacistickým Nemeckom považujú za jednu z najkontroverznejších postáv slovenských dejín, popravili 18. apríla 1947.
Nový Tisov pomník s nápisom "Obetoval svoj život za vieru a národ" nechalo urobiť Májekove občianske združenie v spolupráci s rímskokatolíckym farárom Štefanom Herényim z bratislavskej farnosti Blumentál.
"Tu spočinulo telo nášho pána prezidenta. Tu počkal celých 60 rokov, aby sme mu vzdali úctu takú, aká patrí hlave štátu," povedal kňaz. Ďalšia časť pozostatkov by mala byť podľa Májeka uložená v Tisovom rodisku v Bytči a v Bánovciach nad Bebravou, kde pôsobil ako farár.
Ľudia na cintoríne spievali národné a náboženské piesne ako Hej, Slováci a položili na hrob niekoľko vencov a kvetiny. Medzi prevažne staršími Tisovými priaznivcami so slovenskými vlajkami sa objavili aj príbuzní popraveného prezidenta a stúpenci nacionalistického združenia Slovenská pospolitosť. Obrad sa však zaobišiel bez incidentov.
Niekoľko desiatok Tisových priaznivcov si dnes pripomenulo jeho popravu aj pred Justičným palácom, kde bol odsúdený.
K otvoreniu hrobu v marci viedli špekulácie, či tamojšie ostatky skutočne patria Tisovi. Hoci testy DNA ešte nie sú známe, Májek si je už teraz istý, že hrob je autentický. "Našli sa nielen primerané pozostatky nebohého, ale aj predmety, ako napríklad kňazský golier, značná časť čierneho obleku, ďalej stlačené okuliare v koženom obale, medené fragmenty ruženca, torzo zhrdzaveného krížika, topánky, teda predmety, ktoré používal aj počas súdneho procesu," povedal.
Tisa obesili v bratislavskej väznici po tom, čo ho Národný súd odsúdil za viaceré trestné činy. Okrem samotnej kolaborácie s nacistami mu vytkli aj poslanie desiatok tisíc slovenských židov do vyhladzovacích táborov.