Bratislava 18. apríla (ČTK) - Trojica poslankýň vládnej ĽS-HZDS chce presadiť, aby Slovenská televízia (STV) musela vysielať nekrátené záznamy z rokovaní parlamentu, a to vždy nasledujúci deň. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámila poslankyňa Katarína Tóthová. Podľa nej sa tak zlepší informovanosť občanov o dianí v Národnej rade. STV tento návrh kritizovala. V súčasnosti uvádza záznamy zo schôdzí v noci a môže ich krátiť.
"Chceme, aby sa o rokovaní parlamentu vysielali pravdivé informácie," vyhlásila Tóthová. Podľa nej médiá niekedy správy z Národnej rady skresľujú.
Novú povinnosť pre verejnoprávnu televíziu navrhla spolu s kolegyňami Ľudmilou Muškovou a Zdenkou Kramplovou prostredníctvom novely zákona o STV. S vedením televízie vraj poslankyne o predlohe hovorili.
Poslankyne chcú, aby sa záznamy vysielali každý deň po schôdzi od 8:00 na druhom programe STV.
"Túto otázku budeme nastoľovať dovtedy, dokiaľ neuspejeme," konštatovala Tóthová. Zdôraznila, že návrh vychádza z volebného programu ĽS-HZDS. Ak by parlament súhlasil s novelou v predloženej podobe, denné záznamy by sa vysielali od septembra.
Podľa riaditeľa STV Radima Hrehu by štát nemal zasahovať do programu televízie. Hovorca STV Jozef Gogola doplnil, že návrh je v rozpore s princípmi, na ktorých sú založené televízne stanice verejnej služby v krajinách EÚ. Okrem toho by podľa neho vysielanie nekrátených záznamov z rokovania parlamentu znamenalo pre televíziu nezanedbateľné ekonomické straty. Tóthová však dnes spochybnila námietky, že by to televízii neúnosne zvýšilo prevádzkové náklady.
Gogola dodal, že o priblížení práce Národnej rady divákom sa bude ešte rokovať. Možnosť riešenia podľa neho ponúka plánovaný prechod na digitálne televízne vysielanie. Zdržanlivo sa k návrhu postavila aj koaličná SNS.
Záujemcovia o rokovanie parlamentu môžu doposiaľ okrem nočných záznamov na STV využiť napríklad aj obrazové či zvukové záznamy, ale aj textové prepisy z rozpráv na internetovej stránke Národnej rady. Existujú aj tlačené prepisy z rokovaní, ktoré si občania môžu vyžiadať priamo v parlamente.