SME

Najviac nebezpečných tovarov je z Číny, vedú hračky

Najčastejšie oznamovaným spotrebným tovarom nebezpečným pre spotrebiteľa sú hračky a takmer polovica všetkých oznámených prípadov tovarov má krajinu pôvodu Čínu, vyplýva z výročnej správy Európskej komisie.

BRATISLAVA 19. apríla (SITA) - Najčastejšie oznamovaným spotrebným tovarom nebezpečným pre spotrebiteľa sú hračky a takmer polovica všetkých oznámených prípadov tovarov má krajinu pôvodu Čínu. Vyplýva to z výročnej správy Európskej komisie (EK) o nebezpečných tovaroch za rok 2006, ktorú zverejnila dnes. Médiá o nej informoval Branislav Slyško zo zastúpenia EK na Slovensku.

Skvalitnenie spolupráce medzi colnými orgánmi v rámci celej Európskej únie viedlo k zvýšenému počtu tovarov, ktoré boli označené ako nebezpečné pre spotrebiteľa a v minulom roku ich stiahli z trhu EÚ – od plyšových medvedíkov cez sušiče na vlasy, čistiace spreje, minimotocykle, zapaľovače na cigarety až po lyžiarske viazania. Z výročnej správy o tovaroch nebezpečných pre spotrebiteľov (správa systému RAPEX) publikovanej dnes Európskou komisiou vyplýva, že nastala zmena - najčastejšie oznamovaným spotrebným tovarom už nie sú elektrospotrebiče, ale hračky. Ako krajina pôvodu bola v takmer polovici všetkých oznámených prípadov (48 percent zo 440 oznámení) označená Čína. Celkovo boli prostredníctvom systému RAPEX minulý rok nahlásené obmedzujúce opatrenia týkajúce sa 924 nebezpečných tovarov, čo v porovnaní so 701 tovarmi v roku 2005 predstavuje 32-percentný nárast.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najčastejšie oznamované tovary patria hračky (221 oznámení, 24 %), elektrospotrebiče (174 oznámení, 19 %), motorové vozidlá (126 oznámení, 14 %), osvetľovacie zariadenia (98 oznámení, 11 %) a kozmetika (48 oznámení, 5%). Šesťdesiat percent všetkých oznámení pochádza z Nemecka, Maďarska, Grécka, Veľkej Británie a Španielska. Hlavnými rizikovými kategóriami boli úrazy, zasiahnutie elektrickým prúdom, riziko požiaru/popáleniny, udusenie prehltnutím/udusenie a chemické riziko. EK zintenzívnila spoluprácu s Čínskou ľudovou republikou ako najčastejšie uvádzanou krajinou pôvodu nebezpečných tovarov.

Prostredníctvom systému rýchleho varovania v prípade nepotravinového spotrebného tovaru RAPEX vnútroštátne orgány informujú Komisiu o tovare, s výnimkou potravín, farmaceutických prípravkov a zdravotníckeho tovaru, ktorý predstavuje pre spotrebiteľov vážne zdravotné a bezpečnostné riziko. Táto informácia sa veľmi rýchlo dostane ku všetkým ostatným orgánom obchodnej inšpekcie v 30 európskych krajinách a nebezpečný tovar je vzápätí stiahnutý z predaja, alebo sa jeho predaj na trhu obmedzí. Komisia vyzýva všetky členské štáty EÚ, aby posilnili svoju účasť na systéme, spolupracovali s tretími krajinami a aby colné orgány a vnútroštátne orgány obchodnej inšpekcie spojili svoje úsilie v záujme ďalšieho zvýšenia účinnosti systému, píše v tlačovej správe Slyško.

SkryťVypnúť reklamu

„Tento systém rýchleho varovania môžeme pokladať za prostriedok vysoko účinného dozoru a vynikajúci príklad pridanej európskej hodnoty,“ povedala podľa Slyška európska komisárka pre spotrebiteľské záležitosti Meglena Kuneva. „Ustavičný nárast v počte oznámených opatrení je dobré znamenie – dáva nám najavo, že sme v rámci Európy čoraz ostražitejší. Z dnešnej výročnej správy vyplýva, že v roku 2006 systém fungoval lepšie ako kedykoľvek predtým. Mojou úlohou je skvalitniť ho do takej miery, aby sme úplne využili všetok jeho potenciál,“ povedala Kuneva.

Správa systému RAPEX za rok 2006 je k dispozícii v angličtine, francúzštine a nemčine na internetovej adrese http://ec.europa.eu/rapex.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu