TRNAVA 20. apríla (SITA) – Od 1. mája rušia v Trnave stomatologickú pohotovosť. Jej prevádzkovateľ, ktorým je tamojšia fakultná nemocnica, sa rozhodla zavrieť zariadenie z dôvodu nevyhovujúceho technického vybavenia. „Nemáme tiež personálne zabezpečenie tejto služby,“ dodal riaditeľ nemocnice Martin Tabaček. Zároveň si nemyslí, že zastavenie zubnej pohotovosti bude mať za následok ohrozenie zdravia ľudí. „Starostlivosť o chrup je vecou kontinuity a prevencie,“ reagoval.
S riaditeľom Tabačkom súhlasí aj prezident Regionálnej komory zubných lekárov Alexander Bednárik. Pripomína, že prvá pomoc rieši život ohrozujúcu situáciu, a nie stav, keď človeka zabolí zub. Bednárik súčasne vysvetľuje, že skladbu pacientov tvoria v podstate tí istí, ktorí chodia len na výkony prvej pomoci. Bednárik poznamenal, že sú i chytráci zamestnaní v zahraničí, ktorí chcú vytrhnutím zuba na pohotovosti ušetriť. Bednárik tiež upozorňuje na zastarané vybavenie ambulancie a problémy s dezinfekciou. Ako ďalej uviedol, na zhromaždení komory regionálnych zubárov koncom marca, sa preto dohodli, že východiskom z takéhoto stavu bude, keď sa ambulancia zruší. Napriek tomu zavretie ambulancie nepovažuje za definitívne riešenie.
„Predstava regionálnej komory zubných lekárov je, že nielen nemocnica, ale aj mesto a samosprávny kraj by mali zohnať peniaze a urobiť vo fakultnej nemocnici pohotovostnú službu, ako to bolo predtým,“ opisuje Bednárik návrh riešenia. Ako potvrdil Tabaček, o riešenie problému má záujem i nemocnica a na hľadaní východiska sa bude spolupodieľať. Súčasnú ambulanciu má prenajatú v priestoroch mestskej polikliniky. „Nemá tam svojich vlastných lekárov. Sú tam len lekári na dohodu,“ konštatoval Bednárik. Ten zároveň odhaduje, že sfunkčnenie ambulancie na potrebnú úroveň si vyžaduje nákup vybavenia za minimálne 1,5 milióna korún. Ani jej úplné zrušenie nevidí ako problém. „Pohotovostná služba bola zrušená v Piešťanoch, Hlohovci, Senici i v Skalici, a ľudia si na to zvykli,“ vyhlásil Bednárik.