BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku je status quo vo financovaní maďarskej menšiny na Slovensku zachovaný a vláda hľadá spôsob pomoci komárňanskej univerzite. Paška tiež dúfa, že v roku 2010 bode hotová diaľnica z Košíc do Miškovca. Povedal to novinárom po dnešnom stretnutí s predsedníčkou maďarského parlamentu Katalin Sziliovou.
Predseda parlamentu ocenil, že sa dnes mohli vrátiť k dohodám z jeho februárovej návštevy v Budapešti. Vyzdvihol najmä otázku financovania kultúry maďarskej menšiny na Slovensku a dopravné projekty mostov a cesty Košice-Miškovec. Podľa Pašku vznikol počas jeho návštevy v Budapešti názor, že zachovanie statusu quo, obsiahnuté v Programovom vyhlásení vlády, nie je naplnené a že objem financií je menší. "Ukázalo sa, že ten rozdiel osem miliónov korún je v grantoch, ktoré idú cez Csemadok, takže ten objem financií je naozaj na tej istej úrovni a status quo je zachovaný," povedal Paška. Rozpočet univerzity Jánosa Selyeho v Komárne podľa Pašku takisto zvýšili a jej vedenie spolu s ministerstvom školstva hľadajú spôsob, ako univerzite pomôcť dobudovať infraštruktúru. Paška informoval Sziliovú o tom, že do konca apríla by mali ministri dopravy oboch krajín podpísať memorandum o vybudovaní diaľnice Košice-Miškovec. "Dúfam, že príde k dohode na výstavbe plného profilu tak, aby niekedy v roku 2010 sa mohli strihať pásky," dodal Paška.
Szili konštatovala pokrok dosiahnutý po februárovom stretnutí oboch predstaviteľov v Budapešti najmä v oblasti podpory maďarskej kultúry na Slovensku. Vyzdvihla tiež dôležitosť spolupráce v rámci V4 i celej Európskej únie, pričom ocenila dohodu o spolupráci V4, podpísanú na stretnutí v stredu v Prahe. Na margo blížiaceho sa termínu vstupu oboch krajín do schengenského priestoru sa partneri dohodli na podpore čo najväčšieho zjednodušenia cezhraničného styku pre občanov oboch krajín i pre príslušníkov menšín, žijúcich v krajinách mimo schengenu.
Časté stretnutia so Sziliovou sú podľa Pašku dobré a to dnešné hodnotil ako príjemné. "Sme susedia, žijeme spolu veľmi dlho a dúfam, že budeme v spoločnej Európe ďalej kooperovať," povedal s tým, že sa so Szilliovou stretne aj v nedeľu v Košiciach a spoločne sa prejdú mestom. "Dúfam, že aj moja trojdňová návšteva prispeje k zlepšovaniu vzťahov našich krajín. Navštívim desať slovenských miest a pozriem si také kultúrne pamiatky, ktoré sú dôležité z hľadiska Slovenska i tu žijúcich menšín," dodala Szili. O akte historického slovensko-maďarského zmierenia, ktorý navrhol šéf maďarských socialistických poslancov v Európskom parlamente Csaba Tabajdi, podľa Pašku nehovorili.