BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Ministri spravodlivosti členských krajín Európskej únie (EÚ) sa na štvrtkovom rokovaní Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci v Luxemburgu dohodli na všeobecnom prístupe k návrhu rámcového rozhodnutia o boji proti rasizmu a xenofóbii. Jeho cieľom je dosiahnuť minimálnu harmonizáciu trestnoprávnych postihov za rasistické a xenofóbne prejavy. O výsledkoch rokovania agentúru SITA informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Michal Jurči.
Podľa stanoviska MS má Slovensko už dnes vo svojich trestných kódexoch pre páchateľov rasistických a xenofóbnych prejavov dostatočne prísne postihy v porovnaní so súčasným návrhom EÚ. "Na rozdiel od môjho predchodcu ani len neuvažujeme o vyčiarknutí trestnosti Osvienčimskej lži z kódexov. Sloboda prejavu je pritom zachovaná,“ vysvetlil minister spravodlivosti SR Štefan Harabin.
Ministri členských štátov EÚ sa tiež dohodli na ďalšom smerovaní v rokovaniach o európskych nariadeniach uľahčujúcich prístup k spravodlivosti a zvýšeniu právnej istoty pre občanov pochádzajúcich z rôznych členských štátov v rodinných veciach, vrátane vymáhania výživného. Ide o tie prípady, keď veriteľ - mladistvá osoba a osoba povinná platiť výživné žijú v rôznych členských štátoch. "V praxi by to znamenalo, že by sa zrušilo pri výživnom uznávacie konanie na súde. Rozhodnutie súdu o výživnom v jednom členskom štáte by sa muselo v ďalšej členskej krajine vykonať. Rovnako sa plánuje zlepšiť vzájomná spolupráca štátnych orgánov jednotlivých krajín, aby súdy nemali napríklad problémy zo získavaním informácií od povinnej osoby,“ konštatoval minister Harabin.
Šéfovia rezortov spravodlivosti diskutovali tiež o legislatívnych návrhoch upravujúcich garancie procesných práv obvinených osôb v trestných konaniach v rámci EÚ, o otázkach rozhodného práva pre zmluvné záväzky, o spoločnom európskom rámci pre zmluvné právo, ako aj o návrhu nariadenia týkajúceho sa rozhodného práva v prípade tzv. medzinárodných rozvodov. "V praxi si tak manželské páry pri rozvodoch budú môcť vybrať súd a rozhodné právo,“ dodal minister Harabin.
V uvádzaných prerokovaných bodoch zatiaľ ešte nebola odsúhlasená definitívna dohoda Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci. "Ministri dohodli iba základné body a tézy, o ktorých musia ešte rokovať expertné tímy. Rovnako sa musia prerokovať parlamentné výhrady," informoval hovorca Jurči.