PREŠOV 20. apríla (SITA) – Pilotný projekt zameraný na mapovanie stavu drogovej závislosti a na koncepciu boja proti tomuto neduhu v Prešovskom kraji, uskutočňuje od začiatku roka prešovské Krajské centrum pre rómske otázky. Projekt dostal názov Koncepcia zapojenia regionálnych kapacít do tvorby, realizácie a hodnotenia protidrogovej politiky regiónu. Jeho cieľom je analyzovať problém drogovej závislosti v regióne (okrem alkoholu a cigariet) a pripraviť stratégiu boja proti existencii drog hlavne v rómskych komunitách.
Ako informoval na dnešnej tlačovej besede predseda Krajského centra pre rómske otázky Alexander Mušinka, v rámci projektu sa uskutočnia dva samostatné výskumy. Pôjde o reprezentatívny sociologický výskum zameraný na informovanosť občanov Prešovského kraja v oblasti drogovej závislosti. Súčasne sa bude robiť výskum drogovej závislosti v rómskych komunitách Prešovského kraja. Anketári oslovia 70 vybraných rómskych komunít v mestách aj na vidieku. Hovoriť budú so všetkými dôležitými osobami, ktoré poznajú život v osadách a mestských komunitách. Otázky v dotazníku sú skôr otvorené, odpovedať na ne by mali starostovia, primátori, farári, učitelia, rómski vajdovia i zástupcovia komunitných centier. Priamo osloviť drogovo závislých nie je podmienkou. Na výskume sa bude podieľať úzky okruh odborníkov, ktorí vypracujú 70 správ, čiže samostatnú správu o každej komunite. Doterajšie skúsenosti naznačujú, že v rómskych komunitách sa neužívajú tvrdé drogy, skôr ide o fetovanie a rôznu kombináciu liekov – tzv. exotické drogy. Podľa Mušinku pôvodné očakávania boli horšie. V niektorých rómskych osadách sa rozmohlo celokomunitné fetovanie, prevažuje však individuálne užívanie drogy, prípadne rodinné. Dolná hranica sa posúva do tínedžerského veku. Súčasťou projektu budú dva semináre, na ktorých zverejnia výsledky z obidvoch výskumov, budú ich aj publikovať.
Projekt získal finančnú podporu 1,5 mil. Sk z prostriedkov EÚ v rámci Malej grantovej schémy vypísanej Generálnym sekretariátom Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog a potrvá do novembra tohto roka. Partnermi projektu sú Krajský úrad v Prešove, Filozofická fakulta Prešovskej univerzity, Centrum antropologických výskumov a viacero mimovládnych organizácií, ktoré tvoria asi 50-členný tím odborníkov rozdelených do piatich sekcií.