BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Mediálna účasť na vôbec prvej tlačovej besede Kubánskeho inštitútu pre priateľstvo medzi národmi na slovenskej pôde, ktorú na kubánskej ambasáde v Bratislave zorganizovala Spoločnosť priateľov Kuby na Slovensku, prekvapila predsedu spoločnosti Rudolfa Baláža. "Rátali sme aj s tým, že na tlačovku nepríde nikto," uviedol Baláž. Na podujatie napokon prišli zástupcovia troch slovenských médií. Okrem Baláža sa na nej zúčastnil aj kubánsky veľvyslanec v SR David Paulovich Escalona a zástupcovia európskeho odboru kubánskeho inštitútu Olmedo Pérez Rubio a Emeria Caballos Amadorová. Témou tlačovej besedy bola medzinárodná situácia v súvislosti s Kubou a vnútropolitická situácia v tejto komunistickej krajine.
Spoločnosť je mimovládnou organizáciou, ktorá má okolo 600 členov a jej cieľom je rozvíjať spoločenské, kultúrne a obchodné vzťahy medzi Kubou a Slovenskou republikou. Oficiálne vznikla v roku 1990, keď prijala svoje stanovy. Členmi spoločnosti sú najmä Slováci, ktorí na Kube určitý čas žili a pracovali. Spoločnosť disponuje symbolickým rozpočtom, ktorého podstatnú časť tvoria členské príspevky vo výške 120 Sk ročne na každého člena.
Rubio a Amadorová navštívili niektoré zo 17 klubov, ktoré spoločnosť založila v slovenských mestách. Ako pre médiá uviedla Amadorová, so slovenskými priaznivcami kubánskeho ľudu hovorili o aktuálnej situácii na Kube. Na otázku agentúry SITA, či sa v rozhovoroch zmienili aj o nepriaznivej ekonomickej situácii a o Castrovom režime v zahraničí považovanom za represívny, reagovala, že svoju nepriaznivú ekonomickú situáciu Kuba nepopiera, ale negatíva sa často zveličujú najmä na objednávku amerických nadnárodných spoločností a Bushovej administratívy, dodala Amadorová. Na pripomienku médií, že ani kubánske noviny nepíšu o tom, že USA sú významným obchodným partnerom Kuby, Paulovich uviedol, že Kuba nakupuje od USA potraviny za pol miliardy dolárov ročne, pretože to schválil federálny senát USA. Ani americké médiá nefungujú podľa Rubia slobodne. Pozitívne informácie o Kube by sa neodvážili zverejniť, dodal Rubio. Americkí občania necestujú podľa Paulovicha na Kubu najmä preto, lebo sa obávajú problémov, ktoré by im spôsobili americké úrady.
Spoločnosť priateľov Kuby na Slovensku možno považovať za sprostredkovateľa medzi kultúrnymi, vedeckými a obchodnými spoločnosťami oboch krajín. Ako uviedol Baláž, spoločnosť napríklad pozvala na Slovensko kubánskeho odborníka na receptúru betónu, ktorý údajne vyhlásil, že Kube ušetril jednu cementáreň. Vedeckú prácu o cemente robil u nás a pracuje v komisiách pre Latinskú Ameriku, spolupracuje s kanadskými a francúzskymi inštitútmi. Kubánci sa zaujímajú aj o naše vodné priehrady, nie však z hľadiska výroby elektrickej energie, ale ako o rezervoáry vody. Vodné elektrárne nie sú na Kube perspektívne, pretože kubánske rieky sú málo vodnaté a krátke. Baláž ďalej uviedol, že Kuba má záujem o spoluprácu s Imunou Šarišské Michaľany, ktorá vyrába vakcíny.