Poprad 20. apríla (ČTK) - Polícia dnes predviedla asi 30 ekologických aktivistov, ktorí už tretí deň bránili v práci lesníkom v Tichej a Kôprovej doline. Ochranári vlastnými telami blokovali stroje, ktoré pre Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) spracovávali kalamitné drevo po veternej víchrici z roku 2004.
"Postupujeme podľa zákona o policajnom zbore, aktivistov sme predviedli o ďalšom postupe rozhodne po vypočutí vyšetrovateľ," povedala ČTK hovorkyňa prešovskej polície Magdaléna Fečová. Dôvodom policajného zákroku podľa hovorkyne bolo aj stanovisko ministerstva životného prostredia, ktoré spracovanie dreva podporilo a uviedlo, že lesníci nepoškodzujú tatranské ekosystémy.
Ochranári však naďalej trvajú na tom, že Štátne lesy TANAP-u nemajú na spracovanie dreva potrebné povolenia a na políciu podali viacero trestných oznámení. Celým prípadom sa zaoberá aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Lesníci tvrdia, že postup ochranárov im spôsobuje straty, keďže musia platiť za prenájom strojov. Od aktivistov budú preto požadovať finančnú náhradu.
Tichá a Kôprová dolina sa nachádzajú v pásme s najvyšším stupňom ochrany. Lesníci získali povolenie na ťažbu popadaného dreva, pretože v dolinách sa premnožil podkôrny hmyz. Ochranári namietali, že príroda sa s premnožením, napríklad lykožrútov, dokáže vysporiadať aj bez zásahu ľudí.
Najviac chránené územie Tatier sa podľa ministra Izáka zmenší
Najviac chránené územie Vysokých Tatier sa v budúcnosti pravdepodobne zmenší. Pred novinármi to naznačil minister životného prostredia Jaroslav Izák. Proti obmedzeniu ochrany tatranskej prírody opakovane protestovala časť mimovládnych organizácií. Naopak, zmeny by privítali súkromní vlastníci lesov. Tí nemôžu v chránených lesoch ťažiť drevo, ale štát ich za to podľa nich neodškodňuje.
Územie s najprísnejším režimom ochrany sa podľa Izáka pravdepodobne zmenší pod 50 percent plochy Tatranského národného parku (TANAP). V súčasnosti dosahuje plocha s piatym - najvyšším stupňom ochrany 51 percent plochy TANAP-u.
Slovensko by malo začleniť do území s najvyššími kritériami ochrany len toľko plôch, koľko dokáže udržať, povedal Izák. Súkromní majitelia totiž žiadajú za obmedzenia lesného hospodárenia stovky miliónov korún odškodného. Definitívne rozdelenie na jednotlivé zóny TANAP-u však bude podľa Izáka známe v druhej polovici roka.
Výhrady voči doterajším návrhom nemal ani minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Jeho ministerstvo zastrešuje aj lesné hospodárenie a na novej rozdelení chránených území Tatier sa jeho zástupcovia mali dohodnúť s ministerstvom životného prostredia.
Proti obmedzeniu ochrany boli mimovládni aktivisti na čele so združením Vlk. Tí v minulosti vyhlásili, že po obmedzení ochrany tatranských lesov sa otvoria ďalšie možnosti pre budovanie hotelov, či turistických atrakcií, čo následne ohrozí tatranskú prírodu.
VLK a SOS/BirdLife sú rozhorčené tvrdením MŽP o neporušovaní hniezdisk vtákov
Lesoochranárske zoskupenie (LZ) VLK a Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko sú rozhorčené tvrdením rezortu životného prostredia o tom, že pri odstraňovaní kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v TANAP-e sa neporušujú hniezdiská vtákov. Tvrdenie považujú za klamstvo a odborný nezmysel.
Podľa LZ VLK a SOS/BirdLife MŽP tvrdí, že pracovníci Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP našli v priestoroch ťažby jediné hniezdo vtáka, konkrétne ďatľa trojprstého a že žiadne hniezdiská vtákov neboli poškodené.
Podľa ochranárov sa na území spracovávanej kalamity nachádza 377 párov viacerých druhov vtákov. Tvrdia, že ťažbou bolo 28 párov už vyrušených alebo priamo fyzicky poškodených. Organizácie zároveň upozorňujú, že na mieste ťažby sa okrem vtákov nachádzajú aj iné chránené druhy živočíchov, ktorých biotopy boli poškodené alebo zničené. Preto žiadajú ustanovenie nezávislej medzinárodnej expertnej skupiny špecialistov biológov, ktorá by priamo na mieste vykonala inventarizáciu chránených druhov živočíchov a ich biotopov.
MŽP odmieta ako "neopodstatnené" názory, podľa ktorých sa v súvislosti s odstraňovaním kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v TANAP-e vyrušujú a poškodzujú zahniezdené vtáky. "Tieto informácie sú účelové a smerujú k ovplyvneniu verejnej mienky v tom zmysle, že ťažbou Štátne lesy TANAP-u porušili zákon, a to vyrušovaním chránených druhov," píše sa vo vyhlásení rezortu. V priestore ťažby pracovníci Štátnej ochrany prírody SR našli hniezdisko ďatľa trojprstého a jedno liahnisko žiab. Okolo oboch lokalít pracovníci Správy TANAP-u vytýčili a označili ochranné pásmo a to tak, aby nedošlo pri odstraňovaní kalamitného dreva k vyrušovaniu alebo ohrozovaniu chránených druhov.
Autor: mv

Beata
Balogová
