Bytča 21. apríla (ČTK) - Na prezidenta vojnového Slovenského štátu a kňaza Jozefa Tisa, ktorý bol pred 60 rokmi popravený za spoluprácu s nacistickým Nemeckom, dnes v Bytči spomínali asi tri desiatky jeho priaznivcov. Položili veniec pod pamätnú dosku na Tisovom rodnom dome a debatovali na seminári o tejto kontroverznej osobnosti slovenských dejín. Väčšinu obyvateľov Bytče však nechalo výročie Tisovej popravy chladnými. Radšej sa venovali prechádzkam alebo práci na záhrade.
"Jozef Tiso je pre nás prvým slovenským prezidentom. Čo sa týka spôsobu výkonu funkcie, je dosiaľ aj jediným slovenským prezidentom, ktorý si to meno zaslúži. Ako jeden z bohu verných Slovákov sa stal obeťou komunistických represálií a mučeníkom," povedal ČTK Slavomír Jančok z Jednoty slovenskej mládeže, ktorá spomienku pripravila.
Podobných podujatí sa v minulosti zúčastňovali aj priaznivci hnutia skinheads v typických bundách - bomberoch. V Bytči však dnes mali aj niektorí holohlaví mladíci oblečené saká. Najväčšiu pozornosť asi vzbudila skupinka tridsiatnikov, ktorá sa po meste prechádzala v tričkách s portrétom Tisa. Odznakmi s jeho podobizňou si kabáty vyzdobili aj niektorí účastníci podujatia v dôchodcovskom veku.
Väčšinu obyvateľov Bytče výročie Tisovej smrti príliš nezaujímalo. Radšej sa venovali nákupom, posedeniu v reštaurácii alebo sa ponáhľali do záhrad. Niektorí pri zmienke o Tisovi len odmietavo pokrútili hlavou.
V minulých dňoch ocenil Tisa katolícky biskup Štefan Vrablec, podľa ktorého by mal byť považovaný za poprednú osobnosť slovenského národa. Súčasné vedenie slovenskej rímskokatolíckej cirkvi sa však k Tisovi oficiálne skôr nevyjadruje.
Po rozsudku smrti v roku 1947 vtedajší biskupi preňho neúspešne žiadali milosť. Začiatkom tohto roka vzbudili rozruch výroky bratislavsko-trnavského arcibiskupa Jána Sokola, ktorý povedal, že si Tisa veľmi váži. O období vojnového režimu hovoril ako o blahobyte. Jeho výroky ostro odsúdili hlavne zástupcovia slovenských židov. V 90. rokoch osobnosť Tisa vyzdvihol napríklad aj kardinál Ján Chryzostom Korec.
Na Tisa nemajú jednotný názor ani slovenskí historici. Väčšina z nich mu kladie za vinu podiel na deportáciách a vyvraždení desiatok tisícov slovenských židov. Niektorí ho naopak považujú za otca slovenskej štátnosti a mučeníka.
ima prl