Podpredseda HZDS Viliam Veteška oponoval, že on je jedným z tých, ktorí v strane hovoria o reálnych pragmatických veciach a o samostatnej identite. "A pokiaľ ide o súdržnosť koalície, za tým si stojím. Áno, koalícia má mať súdržnosť," vyhlásil. Zároveň vylúčil splynutie HZDS s akoukoľvek inou stranou, a teda aj so Smerom. Prechodné zníženie preferencií strany sa podľa jeho slov dá odstrániť tímovou prácou a sústredením sa na reálnu politiku.
Veteška sa pre svoju kandidatúru na post predsedu HZDS rozhodol aj na základe zvyšujúcej sa podpory okresných snemov a zhodnotenia svojej predchádzajúcej činnosti. "Ja osobne môžem doniesť len toľko, koľko donesie tím a zmena života vo vnútri strany a iné výstupy vo vzťahu k voličom," reagoval na otázku, koľko voličských preferencií môže on priniesť strane po prípadnom zvolení za predsedu. Ako dodal, rozhodnutie delegátov snemu strany následne ohodnotia samotní voliči. "Inými metódami práce a spoločným úsilím sme schopní získať ďaleko viac, ďaleko väčšiu podporu, ale určite to bude bez rizika spadnutia pod päťpercentnú hranicu," povedal Veteška.
Súčasný problém v oblasti zdravotníctva vidí bývalý premiér skôr v ideológii, pričom minister Ivan Valentovič v tomto zastáva druhoradú pozíciu, keďže ten iba plní príkazy Smeru. Kľúčovým je podľa Dzurindu odvolať toho, kto vymyslel prepoistenie štátnych poistencov do dvoch zdravotných poisťovní (ZP). "Odvolať treba ideológa, ktorý chce zničiť to, že bude súťaž medzi ZP, ktoré sa uchádzajú o pacientov, a ktorý nariaďuje, aby tam bol opäť jeden neprehľadný čierny monopol, cez ktorý sa dobre kradne," zdôraznil Dzurinda. Jeho strana zatiaľ nechce podať návrh na odvolanie šéfa rezortu zdravotníctva, pretože k takémuto kroku chce v budúcnosti pristupovať iba v kritických a nevyhnutných prípadoch.
Veteška pripomenul, že najskôr treba dať Valentovičovi šancu, aby predstavil svoje návrhy na vláde a skonštatoval, že reforma zdravotníctva predchádzajúcej garnitúry bol len pokus o reformu, ktorý nevyšiel. Dzurinda na to reagoval, že išlo o vážnu zmenu, ktorú už nemali silu dokončiť a nech súčasný kabinet nadviaže na to, čo v nej bolo dobré a zároveň nech sa vyvaruje chýb, ktorých sa oni dopustili najmä v oblasti liekovej politiky, komunikácie so zdravotníckou obcou a občanmi.
SDKÚ-DS chce po lete predstaviť ucelené koncepty pre zdravotníctvo, školstvo, životné prostredie, ktoré by boli alternatívou k vládnym návrhom.
Mikolaj: Novela vysokoškolského zákona má zvýšiť úroveň vzdelávania
Novela vysokoškolského zákona má podľa ministra školstva Jána Mikolaja zvýšiť úroveň vzdelávania, ako aj samotných vysokých škôl (VŠ). Vytvorí tiež priestor na to, aby mohli získať aj isté finančné prostriedky, uviedol v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.
Mikolaj tak narážal pri tom na kompetenciu škôl, týkajúcu sa vyberania poplatkov od externistov. To doteraz mohli robiť iba súkromné VŠ, pri ostatných išli peniaze za externé štúdium rôznym agentúram. Vysvetlil, že zmenou zákona prišlo k zrovnoprávneniu podmienok pre všetky zariadenia poskytujúce vysokoškolské vzdelanie, teda aj pre zahraničné VŠ akreditované na Slovensku.
VŠ sa zároveň môžu rozhodnúť, či na externé študijné programy budú naďalej dostávať štátnu dotáciu, alebo naopak im za ne budú platiť študenti, o maximálnej výške poplatku však novela nehovorí. Najväčším nedostatkom novely je podľa bývalého ministra školstva Lászlóa Szigetiho jej nesystémovosť. "Novela nezabezpečí skvalitnenie vzdelávania, ale zapíše sa do dejín ako novelizácia, ktorá zavedenie spoplatnenie časti vysokoškolského štúdia," uviedol. Jej schválením sa vytvorí niekoľko kategórií študentov, pričom ak vláda rozhodla o spoplatnení externého štúdia, mala by spoplatniť aj denné. "Takéto polovičaté riešenie nie je prijateľné," vyhlásil.
Podľa Mikolaja novela zavádza jasno v tom, že externista už môže platiť poplatky priamo VŠ a nie agentúram, ako to bolo doteraz. Novinkou je aj zavedenie sankcie v prípade, ak si škola vyžiada od štátu dotáciu na externé štúdium, ale zároveň bude naň vyberať peniaze aj od študentov.
Szigeti skonštatoval, že nedostatkom je aj to, že sa nedá presne určiť, koľko v budúcnosti bude trvať externé štúdium. Poukázal pri tom na to, že v prípade získania magisterského alebo inžinierskeho titulu budú externisti navštevovať príslušnú VŠ aj sedem rokov. Tento fakt nevylúčil ani Mikolaj, pričom uviedol, že niektoré detaily sa ešte dopracujú vyhláškami a nariadeniami vlády.
"Novela nebola úplne profesionálne pripravená, pretože sa neustále menila. Očakávam, že v NR SR aj zo strany vládnej koalície pribudnú ďalšie pozmeňovacie návrhy," uzavrel Szigeti.
Csáky: Durayove výroky o spolupráci Bugára s ŠtB boli odvetou
Výroky podpredsedu Strany maďarskej koalície (SMK) pre stratégiu Miklósa Duraya o spolupráci bývalého predsedu SMK Bélu Bugára s ŠtB pre maďarský časopis neboli náhodné, ale ich dlhodobo plánoval. Priznal to predseda SMK Pál Csáky v dnešnej relácii TV Markíza Na telo.
"V 90. rokoch tu bolo určité súperenie Bugár - Duray a pán Duray asi dostal aj podpásové rany a dodnes si myslí, že to nebola náhoda. ... On je predsa len človek, ktorý podpísal aj Chartu 77 a za svoje názory bol dvakrát väznený," povedal o Durayových dôvodoch prejaviť sa v tomto smere napriek tomu, že stranícky kongres v Komárne už predtým rozhodol o Bugárovom nezvolení za predsedu stranu. Podľa Csákyho išlo zo strany Duraya o odvetu nielen za "podpásové rany" od Bugára, ale aj od médií, politických partnerov a analytikov. Pripustil, že mnoho zo spomínaných rán dostal aj vlastnou chybou, preto vraj jeho vyjadrenia neboli ani vhodné, ani dobre načasované.
Miklós Duray v rozhovore obvinil expredsedu strany Bélu Bugára, že za svoju kariéru vďačí bývalému agentovi komunistickej tajnej služby ŠtB. Pre maďarský časopis blízky maďarskému krajne pravicovému politikovi Istvánovi Csurkovi uviedol, že agent údajne Bugára riadil v 90-tych rokoch 20. storočia. "Od počiatku spolupracovali," povedal a dodal, že cieľom bolo jeho odstránenie z politiky. Podľa jeho slov mal Bugár zariadiť, aby sa nestal funkcionárom vo Federálnom zhromaždení. Keď sa mu to nepodarilo, údajne sa postaral o vylúčenie niektorých kolegov zo strany. Bugár vyjadrenia Duraya poprel o označil to za jeho pracovnú metódu, prostredníctvom ktorej útočí zozadu.
aktualizované 17:08
Autor: zh

Beata
Balogová
