Okrem toho by mal Majský zaplatiť peňažný trest päť miliónov korún. Ak nezaplatí, mal by si odsedieť ešte pol roka navyše.
Rovnaký trest, ako dnes navrhla Majskému prokuratúra, dostal tento rok aj bývalý šéf BMG a Horizontu Vladimír Fruni. Za skutky, ktoré sa obom kladú na vinu, možno uložiť trest maximálne do dvanásť rokov. Fruni sa voči rozsudku odvolal, rozhodovať bude o ňom ešte Najvyšší súd. V prípade potvrdenia Majského viny sa očakáva, že aj on sa odvolá na Najvyšší súd.
Prokurátor navyše navrhol zákaz podnikateľskej činnosti vo finančníctve na desať rokov. Rovnaký trest navrhol aj spoluobžalovanému Dávidovi Brtvovi. Pre Patrika Pachingera navrhuje prokurátor 8 rokov nepodmienečne v 1. nápravnovýchovnej skupine a navyše peňažný trest vo výške tri milióny korún. Ak nezaplatí, odsedí si ešte 6 mesiacov navyše. Prokurátor mu rovnako ako jeho spoluobžalovaným navrhuje desaťročný zákaz podnikateľskej činnosti.
Skupina sa zodpovedá pred senátom z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Senát po porade sudcov dospel k záveru, že ukončil dokazovanie. Súd zamietol návrhy obžaloby na doplnenie dôkazov o spis z obchodného registra z Okresného súdu Košice I., pretože "by sa nič neobjasnilo". K ostatným návrhom sa súd nevyjadril. Pojednávanie pokračovalo záverečnou rečou hlavného prokurátora. Jozef Majský sa zúčastnil na pojednávaní prvýkrát v tmavomodrom obleku.
Pojednávanie bude pokračovať o 13:30 hodine záverečnými rečami obhajcov obžalovaných. Rozsudok sa dnes ešte neočakáva. Senát bude v prípade pojednávať do piatku, pričom sa očakáva vyrieknutie rozsudku.
Podľa obžaloby mali obvinení zosnovať zločineckú skupinu v Bratislave, Košiciach a v zahraničí s cieľom preniknúť do nebankových spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia a získať ich majetok a príjmy. V troch prípadoch sa vraj pokúsili zo spoločností vybrať približne 800, 400 a 40 miliónov korún. Hrozí im až 12-ročné väzenie.
Súd v marci zamietol Majskému žiadosť o prepustenie na miliónovú kauciu. Majského zobral ŠS do väzby 1. decembra 2006. Dôvodom na jej uvalenie bolo, že sa nezdržiaval na adrese, cez ktorú s ním komunikoval súd a vyhýbal sa súdnemu konaniu. ŠS musel preto konanie v kauze viackrát odročiť, Jozefovi Majskému v minulosti uložil aj poriadkové pokuty.
Takmer dvojhodinovou záverečnou rečou obhajoval dnes poobede Jozefa Majského jeho obhajca Peter Filip. Senát prerušil jeho prejav po tom, čo oznámil, že sa nachádza približne v tretine toho, čo mieni na pojednávaní povedať.
Obhajca Jozefa Majského na začiatku vyjadril nesúhlas s hodnotením skutkového stavu záverečnej reči prokurátora s tým, že dôkazy boli vyhodnotené jednostranne. Prejav prokurátora označil Filip za emotívny. "Trestná činnosť Jozefa Majského bola vymyslená na type výpovedi "jedna pani povedala". Neexistuje žiadny svedok, ktorý by vedel o koordinácii môjho klienta v organizovanej skupine." Podľa Filipa jeho klient neprevzal 40 miliónov korún, čo dokazuje aj fakt, že nikto nepotvrdil, že nejaká osoba doniesla päť kufríkov do kancelárie Jozefa Majského. Filip vylúčil, že by spoločnosti BMG a Horizont boli členmi zločineckých skupín. "Všade sa roznášala myšlienka, že za kúpou týchto dvoch spoločností stojí Jozef Majský. Na to však potrebujeme dôkaz, ktorý je nespochybniteľný."
Filip ďalej spochybnil listy Patrika Pachingera s tým, že ich písal v cele a v zlom psychickom stave. Obhajca Jozefa Majského spochybnil výsluch Fruniho v roku 2003 a označil ho za nezákonný, pretože pred ním neboli upovedomení obhajcovia. Svedok Fruni bol podľa Filipa tiež v zlom psychickom stave a 120 minút rozprával, ako mu fučí do cely. Obhajca Jozefa Majského sa spýtal senátu, prečo nepredvolal svedka Kocha, ktorý sa zdržiaval v budove Sipoxu a bol priateľom dcéry jeho klienta. Filip ďalej spochybnil výpoveď svedka Šebeščáka tým, že výpoveď bola smerovaná tak, aby čo najviac poškodil Jozefa Majského, čím si mohol spraviť poľahčujúcu okolnosť vo svojej veci na súde.
aktualizované 18:20
Autor: zh

Beata
Balogová
