Bratislava 23. apríla (TASR)- Typickým páchateľom hospodárskej kriminality je muž vo veku 36 až 55 rokov. Kým sa začne na úkor podniku obohacovať nelegálnou cestou, obvykle v ňom pracuje šesť a viac rokov. Zvyčajne robí na finančnom oddelení a skutku sa dopustí sám. Jeho protiprávne konanie motivuje túžba po peniazoch a príležitosť.
Vyplynulo to z prieskumu KPMG pod názvom Profil podvodníka 2007. Prvá štúdia svojho druhu analyzuje skutočné prípady hospodárskej kriminality.
Podľa prieskumu páchatelia využívajú predovšetkým nedostatočné interné kontrolné mechanizmy podniku na vlastné obohatenie sa, čo vyúsťuje do závažného materiálneho i nemateriálneho poškodenia spoločnosti. Hospodárskej kriminality sa zväčša dopúšťa vedenie podniku.
Štúdia vychádza z 360 skutočných prípadov, ktoré vyšetrovali forenzné oddelenia siete firiem KPMG v Európe, na Strednom Východe a Afrike. Páchatelia sa podľa štúdie zvyčajne dopúšťajú protiprávneho konania opakovane. Z vyšetrovaných prípadov sa 91 percent dopustilo protiprávneho konania viackrát, kým sa zistilo, že niečo nesedí.
Citlivosť témy je zrejmá z reakcií postihnutých spoločností. Dve tretiny o incidente podávajú verejnosti neúplné alebo žiadne informácie. Spoločnosti informujú zamestnancov, úrady a médiá len zriedka kvôli obave z negatívneho imidžu. V súvislosti s obavami len málokedy dochádza k vyšetreniu zistených incidentov orgánmi činnými v trestnom konaní. Väčšinu prípadov vyšetrujú nezávisle bez zaangažovania polície alebo iných štátnych orgánov.
Finančné škody spôsobené páchateľmi hospodárskej kriminality sú vážne a väčšinou ich podniky musia znášať sami.
KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 148 krajinách a členské firmy zamestnávajú na celom svete vyše 113 000 ľudí.
Informáciu TASR poskytol René Parák z Head of Marketing & Communication KPMG Slovensko, spol. s r.o.